| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Zásadité pití

 Celkem 24 názorů.
 Konzerva 


Téma: Zásadité pití 

(1.3.2023 11:05:26)
Občas mám pocit překyselení žaludku nebo pocit kyselosti v puse. Tak bych chtěla pít něco, co ten pocit zažene nebo nevyvolá. Hledala jsem tedy, jaké nápoje jsou zásadité a našla jsem níže uvedenou tabulku.

Vím, že pocit kyselosti neznamená, že jde o kyselou potravinu z hlediska chemického, ale nenapadá mě, jaké pití mám tedy pít. To, co se uvádí jako zásadité pití, mně na chuť přijde kyselé, takže tím si nepomůžu - voda s citronem, ovocné šťávy, džusy.

Zeleninové šťávy moc neznám. Umím si představit vodu s trochou mrkvové šťávy, ale kde vzít mrkvovou šťávu. Tu nevymačkám. Někdo má rád celerovou, ale ta mi nechutná. nějaký odšťavovač na tvrdou zeleninu nemám, nechce se mi ho pořizovat - peníze, prostor v kuchyni, čištění. citrusové plody si mačkám ručně na tom "kroužítku".

Ovocné čaje mi připadají nakyslé. Samotný černý čaj mi nechutná, s citronem ano. Ale to už pak má nakyslou chuť. Zelený čaj můžu, ale to můžu tak 2dcl denně, což je málo. Přislazení medem mi nechutná. Mám ráda med na pečivu, ale ne samotný nebo v čaji.

Čistou vodu piju, ale nemůžu ji pít ve větší množství na žízeň, to mám pak těžký žaludek. minerálky můžu, ale zase jen v malém množství kvůli bublinkám.

A nepíše se tam nic o mléku. Ale vzhledem k tomu, že je to živočišná potraviny, tak bude asi kyselé. Přitom si pamatuji, že jsme se v první pomoci učili, že při požití kyseliny je třeba zásadité pití, např. mléko. A při požití zásady, tak kyselé pití, třeba octová voda. ale klasický ocet v tom přehledu také není. tak nevím.

Nenapadá vás tedy nějaké pití, které není kyselé na chuť a bude mi chutnat?~b~

Nejvíce zásadité potraviny
Ovoce – citrony, meloun, grepy, mango, papája,
zelenina – chřest, cibule, petržel, celer, špenát, brokolice, česnek, listové saláty, brambory,
čerstvé bylinky – pampelišky, jitrocel, medvědí česnek, fenykl,
oleje – olivový,
octy – balsamico, jablečný,
sladidla – stévie,
nápoje – voda s citronem, bylinkové čaje, čisté zeleninové šťávy. [12]
Mírně zásadité potraviny
Ovoce – sušené fíky, kiwi, hrozny, jahody, dýně, jablka,
zelenina – řepa, cuketa, ředkvičky, batáty, kyselé zelí,
houby – všechny druhy,
luštěniny – sójové boby, bílé fazole,
koření a bylinky – bílý pepř, bobkový list, černý kmín, majoránka, kopr,
oleje – lněný,
nápoje – zelený čaj. [13]
 anemon 


Re: zásadité pití 

(1.3.2023 11:11:07)
Konzervo (nevyžádaná ráda) řeš překyselení žaludku na gastru.
 Monika 


Re: zásadité pití 

(1.3.2023 11:18:44)
Přesně to jsem chtěla napsat - stejné heslo lze napsat taky do vyhledávače a zjistíš, že se doporučuje pít čaj z fenyklu, čaj z anýzu, čaj z řepíku nebo šťáva z aloe vera (dá se to koupit, stejně jako zmiňovaná štáva z mrkve). Potom tedy lze v lékárně koupit antacida, která by měla při překyselní pomoct. Ale jestli se jedná o dlouhodobý problém, asi by bylo fakt dobré zkonzultovat s lékařem. Ono nejde jen o nepříjemný pocit (a jeho "neutralizaci") ale i o zdravotní rizika, poškozují se při tom sliznice, může dojít k zánětu atd. ...
 Žžena 


Re: zásadité pití 

(1.3.2023 11:25:59)
Na pálení žáhy mlíko pomáhá. Tak to zkus.
 Rose,2růžičky,1kvítek-01,07,12 


Re: zásadité pití 

(1.3.2023 11:36:12)
no otázka je, jestli jde opravdu o překyselený žaludek nebo pocit kyselosti, myslím, že to není úplně totéž...
já třeba nemůžu pít víno, protože po něm je mi rychle zle od žaludku (překyselení), přitom stačí ho naředit i džusem (vinaři odpustí zhůvěřilost ~;)) a nevadí mi... paradoxně džus samotný bych taky nepila, ten si zase ředím vodou ~:-D ten je na mne kyselý chutí :-)
pro pocit neutralizace chutí mám na pití nejraději černý ovocný čaj... ovocné čaje raději bez ibišku - bývají méně nakyslé (natrpklé?)...
 Martina Bergerová 


Re: zásadité pití 

(1.3.2023 11:43:07)
kdysi dávno jsem trpěla opakovanými akutními záněty dvanáctníku - takže já bych se vykašlala na nějakou neutralizaci, a řešila to s lékařem~d~
taky by ti měl vyloučit celiakii
 Lenka Pražanda 


Re: zásadité pití 

(1.3.2023 11:44:28)
Jako první mě napadly bylinkové čaje. Ty v tom přehledu jsou. Heřmánkový je výborný samotný, s citronem i s medem. Pak různé směsi. Slabý černý čaj bys mohla.
Jestli jde jen o chuť v puse, co zkusit žvýkačky nebo bonbón? Nebo vypozorovat, které jídlo ti nedělá dobře a to vynechat.
Ale pokud se jedná o dlouhodobou záležitost, jde pravděpodobně o zdravotní problém a ten vyřeší jen návštěva lékaře. Takže bys to neměla odkládat.
PS: překvapil mě ten citrón a citrusy. To by mělo být kyselé, ne?
 TaJ 


Re: zásadité pití 

(1.3.2023 11:55:23)
Na občasný pocit překyselení mi spolehlivě pomáhá sníst kousek tvrdého sýra, většinou máme doma goudu, nebo něco podobného.
 Fern 


Re: zásadité pití 

(1.3.2023 12:13:05)
Pokud jde o něco na prekyseleny zaludek,tak odbornici právě doporučuji vlažnou vodu s citronem,po ránu, je i tak velmi zdravá a prospěšná.

Kyselost žaludku trebas sníží trocha jedle sody rozmícháme ve sklenice vody.

Taky je na to dobra bilinska kyselka,rudolfuv pramen.

Mineralky si kupuju jemné perlive,trebas podebradka,Mattoni jde snad koupit i neperlive.Me hodně chutná jemne perlivá podebradka,ale nemají ji vždy a všude.

Máme měkkou vodu,tak piju často i jen tu,ale napouštím si vždy plný džbán a piju odstatou a postupně.

 TaJ 


Re: zásadité pití 

(1.3.2023 12:38:16)
Fren, Matonka, Korunní, i Magnezia jsou i v neperlivé verzi, určitě i nějaké další, nemám ráda bublinky, i ty jemně perlivé na mě moc perlí.
 Vranice 


Re: zásadité pití 

(1.3.2023 12:39:41)
Kdybys chtěla tu mrkvovou šťávu, dá se koupit v DM drogerii i ve větších supermarketech. Ne každému ale chutná. Kdyby ti pomohla, čerstvá by byla lepší. Dala by se udělat ve smoothie mixeru, není tak velký jako odšťavňovače a naředit vodou.

Bylinkové čaje jsou k dostání i v lékárnách přímo na překyselení anebo na podporu trávení, ty by mohly taky pomoct.

Nepíšeš, jestli užíváš nějaké léky, případně co jíš. Chce to hlídat jídelníček, nejíst moc a sladké.

Když nic z toho nepomůže, je na místě objednat se na gastro konzultaci.
 Despi 


Re: zásadité pití 

(1.3.2023 13:40:31)
Se mi to nezdá, ze citron je zásaditý. Když do nej dáš PH papirek tak ti ukáže zásadu? To asi ne ne? Vzdyť je plný ovocnyh kyselin.
To co vyvolává v těle je protireakce. Takže někdy může i kyselé na žaludek pomoci.

Ale nejak se mi to nezdá. Už z principu. Umí to nekdo vysvetlit chemicky?

Jinak nasí babi takhle začínal žlučník. Takže otázka zda pomůže uprava stravy nebo lepší jit k dr.
 Koníček mořský 


Re: zásadité pití 

(1.3.2023 14:22:26)
Na takovéhle stavy mi tělo hlásí, že si mám "cvaknout" mléka nebo cocacoly. Pomůže mi to.
 Lenka Pražanda 


Re: zásadité pití 

(1.3.2023 14:37:56)
Schválně jsem si to našla. To, co uvádíš jako zásadité potraviny jsou zásadotvorné. To je rozdíl. Proto nám tam nepasují ty citrusy. Nevím odkud jsi čerpala informace, ale celé jsi to pomotala. Mléko a tvaroh se při překyselení žaludku nedoporučují, doporučují se čerstvé šťávy. Velmi dobrý je mladý ječmen.
Zkus si ten článek vyhledat znovu a přečíst pořádně ~;) Jsou tam informace, které vysvětlují jak překyselení organismu vzniká a jak si pomoci.
https://www.zelene-zdravicko.cz/blog/zasadite-potraviny-prekyseleni/
 Monika 


Re: zásadité pití 

(1.3.2023 14:52:15)
Lenko, tenhle článek teda asi vůbec není na téma "překyselení žaludku" a ale "překyselení organismu", což byla jednu dobu (nebo jestli ještě dosud?) taková populární teorie jakési alternativní medicíny (ale možná šlo spíš jenom o PR produktu) - spočívalo to v častém měření Ph moči a podle výsledku pak pojídání nějakých potravinových doplňků. Poněkud tomu propadl manželův bratr se švagrovou a dokonce jsme od nich dostali jednou (už nevím k čemu) dárek v podobě jedné krabičky toho potravinového doplňku a sady lakmusových papírku na měření moči ~:-D
 Despi 


Re: zásadité pití 

(1.3.2023 15:04:53)
Já bych taky řekla, že i slaba kyselina do silné kyseliny je lepší než nic. Proto ten citron asi muze pomoci. Ale citron obsahuje kyseliny. Nemůže být podle mne zasaditý.
Ale může asi v nějaké reakci i tak tomu žaludku pomoct.
Tyhle teorie alternativní mediciny jsem nikdy nepochopila. Ale asi je dobře si říct, že propagují čerstvé potraviny na ukor průmyslových tak ten základ je asi ok. Jen ta teorie zasad a kyselin prostě nefunguje z toho chemického hlediska.
A měření moči lakmusovym papírkem je podle mého ze stejného ranku jako virgule. ~t~
 Muumi 


Re: zásadité pití 

(1.3.2023 16:41:46)
To bylo populární, leč pavěda a tahačka já peníze.
https://plzen.rozhlas.cz/kruta-pravda-o-radoby-prekyselenem-organismu-lidske-telo-ma-stabilni-ph-a-dieta-8768500

Tady je docela dobrý článek.

Jinak můj tatínek bádá o acidobazické rovnováze už asi tak 40 let, tak kdyby to někoho zajímalo, může si od něj přečíst nejednu knihu na toto téma. Určitě je to děsně zajímavé čtení. Teda když tomu někdo rozumí:)
 Beat 


Re: zásadité pití 

(2.3.2023 9:41:32)
Muumi, nějaká kniha od tatínka by mi zajímala. Můžeš, prosím, doporučit?
 Beat 


Re: zásadité pití 

(2.3.2023 9:42:33)
Tedy, až teď mi došlo, ze tomu asi neporozumim~t~.. neměl by tatínek nějakou populárně naučnou?
 Pam-pela 


Re: zásadité pití 

(2.3.2023 9:33:43)
Ja bych zkusila dve veci. Piti teda nevim, to mi nikdy nepomohlo, ale treba Svedske kapky ( ja mam alkoholicke, co nejvic original) nebo jakekoliv kapky na traveni s horcinami. Jageemeister trebas, chce to vyzkouset a pravidelne. Ale ja mam rada a ozkousene ty svedske (od Maria Treben). K dr bych sla az po vyzkouseni tady toho.
A za druhe je potreba uvilnut zaludek a prislusne organy kolem. Udelat mu misto v brisni dutine. Tak treba v tehotenstvi taky pali zaha, jak mimi roste.
Vleze vzit kozni rasu kolem zaludku a povytahnout smerem nahoru, doleva, doprava, zatrast lehce. Na ruznych mistech. Aby to bylo prijemne, i kdyz stisk kuze trochu boli. Ne tlacit dovnitr, vytahovat, jakoby udelat prostor uvnitr. Nekdy jsme moc zmackli treba od pc v predklonu, nekdy clovek treba blbe spi, nebo akopne a uhodi se….
Jako nemusi to pomoct, ale je to takovy zaklad, a jednoduche. Ty kapky mohou vyresit i pripadnou bakterii, uvolneni rucni zas zajisti energii. Vetsinou zacne v zaludku trochu skrundat, jak se uvolni 🙂. Samozrejme vyzkouseno
 Martina, 2 kluci 


Re: zásadité pití 

(2.3.2023 14:40:31)
Konzervo, mrkvový džus 100% mají nejlepší v Albertu, litrový tetrapack s nápisem "MRKEV" v chlaďáku. Fakt chutná jako čerstvě vymačkaná.
Mně na pocity kyselosti pomáhá nejíst sladký (moc často nevydržím), nejíst večer (vydržím častěji), dát si 20 kapek tinktury z ostropestřece (zabere vždy).
V těhotenství jsem trpěla od 24 h denně pálením žáhy, děsný. V okamžiku, kdy se chlapeček vykulil, to přešlo. U druhého jsem to už předpokládala a na porod se nevýslovně těšila 🙂
 Salamajka 


Re: zásadité pití 

(2.3.2023 18:59:48)
Co se týče ovocných čajů tak jsem zjistila, že tam kam se přidává ibišek tak ty jsou hnusný kyselý. Takže když kupuju ovocný čaj tak vždy čtu složení. Mmch našla jsem jich hodně málo. Jinak můj osobní typ je , že si nakrájím Jablko to v termosce zaliju vařící vodou a nechám louhovat. Také si zalévám sušené brusinky. Chce to nechat déle. Jinak s pocitem kyselého v ústech bych nejspíš šla k lékaři. Můžeš mít reflux ten je řešitelný. Jinak já jsem zjistila, že je dobré to pití střídat. Takže být tebou tak to co ti sedí střídám. Jinak jo též nesnáším na žaludek pití vody bývá mi z toho zle. Nesnáším i studené pití a u nás v zimě to je kolikrát o zuby máme vodu vedenou tak, že fakt je ledová.
 Kopřiva Dvoudomá 


Re: zásadité pití 

(3.3.2023 10:11:38)
Celá ta "nauka" se zásadotvornýma potravinama je v podstatě blbost. Došla bych si na gastro.
 Majoranka 


Re: zásadité pití 

(3.3.2023 19:49:11)
Taky jsem měla problémy s překyselením žaludku. Pomohla makrobiotická strava. Doporučuji knihy: Radost z jídla - Vladimíra strnadelová a Jan Zerzán (Celostní medicína), který se díky této stravě vyléčil z rakoviny a výtečné recepty Ing. Dagmar Lužná - Nedělní makrobiotické vaření.

Komerční sdělení

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.