holkamodroočka |
|
(24.7.2023 15:24:39) Dívala jsem se na dokument ohledně chudoby v UK. V době, kdy to tocili (po korunovaci Charlese), rikali, že 1 ze 4 lidí žije pod hranicí chudoby. Nezaměstnanost je 3,8%. Zmiňovali tam paní, že se po mateřské nemůže vrátit do práce, protože nemá na zaplacení školky. Prý pro dvě děti chtějí poplatek 120 liber, a ona vydělá čistého 80 liber za den (půluvazek, státní zaměstnanec), vdaná. Obvoďák má na pacienta 10 min – včetně prohlídnutí karty z minula, vyslechnutí a vyšetření pacienta, a udělaní nových zápisků. A čeká se zhruba 13 týdnu, než se člověk dostane na řadu. Já si pamatuji, že kdysi byla v UK antikoncepce zdarma. To pořád ještě platí? Co se týká tepla/elektříny, tak neplatiči – asi 4 mil domácností, mají nainstalované “radiátory” a “elektřinu” na předplatné. 4 dny elektřiny je stojí 20 liber. Rodiny prý topý jen v jednom pokoji – v tom, kde se zrovna nacházejí. Prý je velmi časné dilema – hear or eat, ne každý si může dovolit obojí. Když jsem žila v UK jako au-pair, tak tu si v té době mohl dovolit skoro každý (alespoň já jsem byla u rozvedené ženy, a kolem mě byly skoro same au-pairky). Tenkrát bylo min. kapesné 35-40 liber na týden. Plus jídlo a ubytování zdarma. Většinou jsme hlídaly děti a uklízely. Jak jsou na tom rodiny nyní? Kolik by bylo min.kapesné pro au-pair dnes? Zajímal by mě pohled od někoho, kdo žije v UK delší dobu, a může to nějak okomentovat. Napadá mě Len, ale samozřejmě, kdokoliv další se může přidat.
|
Len |
|
(24.7.2023 17:39:11) Holkomodroocko, jenom zkracene, nemam cas a hlavne me tohle uplne drti, kam se ta zeme za 25 let, co tu jsem, dostala. Na vinika ukazu hned, vladni strana a media, ktera je dostavaji na pozici, ktera jim tohle umozni. OSN provedla setreni uz za vlady May tehdy jeste s mirnejsimi vysledky a zverejnila to jako ostudu rozvinutych ekonomik. May se mohla preskocit vzteky, ale statistiky jsou jasne.
K tem elektromerum, mame ho od doby nastehovani, byl tu po predchozich najemnicich. Ta uvedena castka bude s nejakym dluhem, nam momentalne vychazi elektrina na £1.50 denne, ale mame solary na strese, ty hlavne pres leto tak pulku nakladu ukroji. Kazdopadne zase je vyhoda meraku, ze kdyz si ho nabijes pred zdrazenim, tak do vypotrebovani kreditu platis puvodni cenu. Tam je samozrejme problem, ze musis mit ty prostredky na kredit dopredu. Navic na meracich byva denni a nocni proud, my treba mame asi 37p denni proud kwh, nocni je za 7p, velky rozdil.
Skolky vim, ze jsou problem, vzdy byly. Ja mela specialni dite, ktere nechodilo do skoly na cely den zhruba do 11 let, takze bych to stejne nevyuzila, ale vzdy to byvalo tak, ze pokud to neni druzina v ramci skoly, tak to sezere vetsinu toho, co zena vydela.
GP, u nas se teda vola rano pro appointment, neda se objednavat dny a tydny dopredu, ale v jinych krajich to muze byt jinak. U zdravotnictvi zalezi kde bydlis. Antikoncepce zdarma asi porad je, nicmene kdyz ja ji naposledy mela na predpis, tak mi ji zmenili na jinou, ktera udajne pri stejnem slozeni mi udelala obrovske bolaky na obliceji, ale byla pro zdravotnictvi o 3p na mesic levnejsi, takze tu moji puvodni prestali predepisovat. Od te doby si ji kupuju na internetu, £15 na sest mesicu. Zdravotnictvi je opet problemem vladnouci strany, ktera desetileti odcerpava finance, pridava managersky personal (treba manzelova znama vydela £500 denne za presuny posteli na papire a takovych lidi jsou napojene desetitisice) a casti prevadi na soukrome instituce, designed to fail, aby to mohli zprivatizovat vse.
AU pair se mi zda vymizely, ale to uz je pomerne davna zmena. Ja mela v roce 1999 kapesne £75 a za kazdy den, kdy jsem pracovala jeste po 6pm jsem dostala jeste £10 priplatek. Ale prvni rodina v roce 1998 byla ve Skotsku single matka a tam to bylo tech £35 a casto pet deti na krku.
Nejvetsi problem je silena propast mezi prumernym platem a prumernym bydlenim, to od devadesatych let je nekde uplne jinde. Plus ostatni zivotni naklady jsou extremne zvysene bez toho, aby predtim probehl rust prijmu vsech skupin jako to bylo ve zbytku Evropy. Thatcherovou rozprodane mestske domy a byty jsou samozrejme soucasti problemu, dalsi je bytova politika z roku 2010, kdy soucasna vladnouci strana dala zelenou nakupum nemovitosti na pronajem za podminek takovych, ze to prevratilo trh nemovitosti na hlavu.
Jinak se zhorsilo asi naproto vse, dostupnost cehokoliv (vcetne treba prava) pokud nemas opravdu hodne velke prijmy je uplne jinde nez tenkrat. Ja jsem pripravena k odchodu, ale protoze mam jeste jedno dite skolou povinne, ne zrovna flexibilni a pritom velmi nadane, tak cekam, az dokonci vzdelani. Ale opravdu velka spousta lidi, kteri tu byli usazeni dvacet, tricet let odesla do zemi puvodu, nebo nekam jinam. Brexit teprve ukaze rohy, to bylo zpomaleno covidem. Pak to bude teprve "sranda".
|
DaVinci |
|
(25.7.2023 11:13:33) Rozumím tomu dobře, že lidé před lety koupili městské domy a dnes je draho pronajímají? A kde sami bydlí? Všichni se zmohli na další bydlení? Co znamená prodej bytů na pronájem? Že je zkoupili bohatí Britové?
|
|
holkamodroočka |
|
(28.7.2023 19:46:52) Len, díky za odpověď. Měla jsem připravenou delší odpověď, a omylem to smazala. No, tak jak jsem to kdysi v UK milovala, už bych tam žít natrvalo nechtěla. Teď už max.na návštěvu.
|
|
|
Mosie |
|
(28.7.2023 17:30:04) Mě fascinovalo, když jsem se před nějakou dobou dověděla, že v Londýně funguje kanalizační systém z dob královny Viktorie. Na jeho renovaci prý nejsou peníze. Takže když se přehltí, splašky se vypouští do řek a do moře. Nepředstavitelné. Měla jsem o Angličanech vždycky vysoké mínění za to, co všechno dokázali, ale čím víc se toho o nich dozvídám teď, tím víc v mých očích klesají. O zdravotnictví jsem přečetla pár knih, většinou to byly zážitky tamějších lékařů, a všechno očividně míří do kopru. Zlaté české zdravotnictví, tady se aspoň člověk dostane k doktorovi, když to potřebuje. Četla jsem knihu o Jamesi Herriotovi, kterou napsal jeho syn, a ten uváděl, že daně z jeho knih někdy tvořily až 90 % zisku. Všichni úspěšní spisovatelé se proto z Anglie stěhují, on tam zůstal, protože to tam miloval a i těch pár procent, co mu zbylo, bylo dost. A zdá se, že teď po brexitu tam chybí spousta zahraničních zaměstnanců, takže bude ještě hůř. Tohle ve svém nadšení, že už nebudou závislí na EU, asi kapku nedomysleli, zdá se.
|
|
Berenika |
|
(1.8.2023 10:07:24) Kde je možné ten dokument vidět?
|
|
|