| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Komunitní fotovoltaika (bytový dům s 6 byty)

 Celkem 4 názorů.
 Sl+2 


Téma: Komunitní fotovoltaika (bytový dům s 6 byty) 

(3.9.2023 18:17:23)
Ahoj, máte prosím někdo osobní zkušenost s FV pro bytový dům resp. uvažujete o ní?

Jsme malý bytový dům (6 bytů, 4 majitelé, topení buď elektrické nebo plynové kotle, ohřev vody totéž) a zvažujeme FV, ale nějak se v tom stále plácáme.

Nevíme, jak s přepočty u hybridní FV. Podružné elektroměry pro jednotlivé byty? Poměrná spotřeba podle plochy? Jak s odběrem, když má někdo bojler a někdo plynový kotel, tudíž odeberem míň.

Dodavatelé naslibují cokoliv, ale potřebovali bychom reálnou zpětnou vazbu, jak to obyvatelé vyřešili.

Máme v domě skvělé vztahy a neradi bychom je narušili špatným rozhodnutím, že někdo bude mít pocit, že na druhé doplácí.
Díky
 Vážný2 


Re: Komunitivní fotovoltaika (bytový dům s 6 byty) 

(3.9.2023 23:27:31)
Taky by mne to zajímalo, jak se to v praxi řeší v komunitě, protože u nás se do toho bude chtít zapojit barák s 54 byty.

Kamarád teď nechal za 500000 vybudovat FV na barák. Dost se chlubil, skoro jako v té reklamě, takže vím, že jsou tam jakési priority, kam ta elektřina teče.

Nejdřív do běžného odběru v domě, přebytek jde do baterií, pak to ohřívá boiler až na 70°C a pak, když už není co ohřívat, tak se to prodává ČEZu (případně uloží do "virtuální baterie" - ještě řeší). Normálně bojler ohřívá tepelné čerpadlo vzduch-voda, které také vytápí dům. Ale když už je ohřátý, tak už víc nic neohřívá.

A teď do toho vstoupí komunita:
1. Jednak je otázka, zda už je možné mít normální odběrná místa po bytech, nebo pořád jedno OM za celý dům. Tam jde i o otázky platby za rozvody a síťové služby atd. i za vaší elektřinu. Jedno OM je asi levnější a snazší, je to logičtější, jsou podružné měřáky, ale co když někdo přestane platit. Samozřejmě musí být i podružný měřák na dům, výtah apod.

2. Pak je otázka, zda si budete za stejnou cenu prodávat "levnou" elektřinu právě vyrobenou a dražší, z baterií. A co s těmi, co přijdou, až bude baterie vybitá a budou muset brát elektřinu od ČEZu apod. Asi je nejférovější rovná cena za všechno i se započtením vyrovnání s dodavatelem.

3. Vždycky si někdo může stěžovat, že třeba "zachraňuje" komunitu, nebo naopak "zneužívá komunitu", tím, že třeba přebytky mu tečou do jeho bojlerů i když nechce. A ten kdo má plyn, tak zase nic.

4. Nevím jaký je vztah k "nočnímu" proudu, levnějšímu proudu spínanému HDO.

5. Musí být velmi kvalitní členská smlouva od znalého právníka, i o tom, jaké všechny náklady se rozpočítávají do ceny komunitní elektřiny.

6. Bacha na daně. Nějaké zisky se určitě budou danit a jak (zda v komunitě, nebo u jednotlivců), nějaké asi ne.
 PJana 


Re: Komunitivní fotovoltaika (bytový dům s 6 byty) 

(4.9.2023 22:13:44)
Myslím, že komunitní fotovoltaika není ještě pořád řešená vyhláškou. V bytovém domě si ji nedovedu představit v praxi, protože vždycky bude pro určitou část bytů nespravedlivá. Vezmi si, že si jako dům pořídíte fotovoltaiku (pro zjednodušení) za 600 tisíc, tj. každý byt přispěl 100 tisíc (zase zjednodušuji) např. z fondu oprav. Rodina A je s malým dítětem. Přes den vaří, pere, topí a to vše za právě vyráběnou elektřinu, takže levně. Rodina B chodí do práce, do školy. Vyrobenou elektřinu spotřebovává odpoledne. V létě možná stihne to, co se právě vyrábí a zbytek musí brát ze sítě (nepočítám s tím, že má dům baterky). Rodina C byt neobývá, takže výhodnou elektřinu nikdy nespotřebuje, i když na fotovoltaiku přispěla stejně jako ostatní. Nedovedu si představit, jak se toto bude zohledňovat. Představa, že si rodina C vyrobenou elektřinu spotřebuje na chatě vzdálené 200 km, je naivní.
 Sl+2 


Re: Komunitivní fotovoltaika (bytový dům s 6 byty) 

(5.9.2023 17:26:50)
Absolutní spravedlnost neexistuje, to přece víme všichni. Akorát chceme vychytat problémy, na které už někdo narazil.

Ti, co z toho nebudou mít skoro nic, věří, že se investicí do FV významně zvýší cena jejich bytu.

Nefakturuje se společně na bytový dům a vyrobená energie se nepřenáší na chatu nebo na jinou nemovitost. Spotřeba v místě, baterky resp. přepad do sítě.

Nemusí souhlasit všichni členové SVJ, od nesouhlasících lze střechu pronajat (a oni pak třeba neplatí fond oprav). I když u nás souhlasí všichni.

Případné zisky se daní 15 % nebo 19 % (podle toho, zda SVJ nebo obyvatelé samostatně).

SVJ se dohodne na klíči, zpravidla podle plochy bytů. Každému podle klíče se sníží faktura. Zůstává původní dodavatel energie pro jednotlivé byty (každý byt má svého dodavatele), původní fixace, ceny, co si kdo sjedná.

Ti, co mají plynový kotel, si časem asi dodělají bojler a ventil na teplou vodu do pračky, aby v létě prali na teplou vodu z bojleru. Na rovinu, bez dotací bychom do toho nešli.

Jsme tam 4 majitelé a šance domluvit se je větší než u 50 bytových jednotek. Asi do toho půjdeme.

Komerční sdělení

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.