(10.6.2024 9:20:28) Jak to dělají chlapi z vesnice, když ve věku kolem padesátky pozbydou ženy a chtěli by nějakou? Mám na mysli takové ty obyčejné, tradiční, dneska by se možná řeklo staromódní chlápky, co jsou zvyklí dělat, dokážou postavit dům, řežou na zimu dříví, dělí práce na mužské a ženské a chápou, že ženskou potřebujou (aby jim uvařila a vyprala a ... a tak) a taky že se za to musejí o ni postarat. Já jsem z velkoměsta, kolem mě všichni čučí do smartphonů a zaregistrujou maximálně tak nějakou mladou supermodelínu... ale doufám, že někde by to mohlo být i jinak ...?
(10.6.2024 9:33:26) Jeden pár se seznámil na hřbitově. Často se tak potkávali a dali se do řeči. A druhý pár na schůzi několika pracovních úseků najednou. Všichni okolo 50.
(10.6.2024 9:45:06) no prave mi prijde, ze na vesnici to je nejak jednodussi...moji znami, kteri ovdoveli na vsi, kde mame chalupu, se hned po rozvodu/smrti partnera hned s nekym seznamili a sestehovali, a to treba i ve veku 70+ let...protoze tam chapou, ze zivot ve dvou je jednodussi, naseka se drivi jen pro jednu chalupu, opravi se jen jeden barak atd. ... zenska na vsi, ktera zustane sama v baraku to ma extra tezky, to ted vidim u kamaradky, neni schopna dotahnout rekonstrukci baraku, z prace prijede unavena, nema dost volna a proste to chce chlapskou pomoc
navic tam se ty lidi znaji roky a nemaji problem zaprist rozhovor
zenska ve meste, kdyz vydela dost penez na bydleni, noveho partnera vlastne nepotrebuje, zatopeno ma a barak opravi SVJ/druzstvo/majitel/obec....a s nekym zapradat rozhovor je taky pomerne tezky
(10.6.2024 13:47:57) Sedmi, ale i ve městech bydlí lidé v "barácích", i osamělé ženy Když potřebuji něco opravit, musím prostě oslovit nějakého řemeslníka nebo firmu. Zabere to nějaký čas, zase ale nemusím čekat několik let a věřit, že to partner udělá sám "hned jak se k tomu dostane", jako tomu bylo v mém manželství
(10.6.2024 9:56:50) Nejsem z vesnice, ale nějak nechápu v čem by měl být rozdíl? Představuješ si, že ve městě jde takový chlap do baru/kavárny/na disco a tam někoho sbalí? Jako vážně? Mě osobně přijde na seznamování snazší vesnice. Na zábavě se seznámíš raz dva Ve městě nevím jak to starší chlap dělá. Asi jako jinde. Když to nechce nechat náhodě, tak internet. Představa, že osloví cizí ženu v autobusu nebo někde v kavárně je fakt naivní. Na to už v tomhle věku a v dnešní době nemá odvahu. A jestli ano, tak je úplně jedno kde bydlí
Uplně přesný popis, také jsem se tak seznámila, i ty Katapulti sedí. Co vidím kolem sebe, tak jak se všichni znají a pomáhají si, tak nakonec vzniknou páry. Ve vsi pár starších párů máme a nějak to vyplynulo z okolností. Třeba ženská nezvládala králíky, chodil krmit soused vdovec a nakonec jsou spolu. Nebo naopak, strýc ovdověl, sousedka mu občas poslala oběd a také jsou nakonec spolu.
MYslím, že je výhoda, že na vesnickou akci přijde celá vesnice a baví se každý se každý s každým, nehraje se na blbý, mladý, starý, bohatý. Je to jedna velká bublina. To se asi seznamuje jednodušeji.
(10.6.2024 10:55:36) Kamarád na vsi, kam se jako rozvedený přestěhoval z Prahy, žil po smrti maminky sám. Chodily k němu osamělé sousedky tu s bábovkou, tu s guláškem... kdyby chtěl, mohl si vybrat. Ale nechce se už o nikoho starat, žije dál sám.
(10.6.2024 11:11:03) Babi, jo, můj příbuzný na vesnici ovdověl v 70+ a pak tam ovdovělé a rozvedené sousedky i o 15 let mladší s bábovkama a gulášema skoro stály frontu. Ale on už o partnerský vztah moc nestál a už dost dlouho dělal doma všechno, manželka byla depresivní a pak i nemohoucí, takže kvůli domácím pracem o ženu nestál. Kvůli sexu taky ne a jak řekl, aby ho na stará kolena nějaká bába buzerovala, o to nestojí a na nějaké popovídání se vždycky někdo najde. Ale on byl ještě docela pohledný a čilý "dědek" a vždycky byl v té komunitě oblíbený a od toho se podle mě odvíjí všechno, pokud někdo oblíbený není, tak i pokud je mnohem mladší, sousedky za ním s bábovkama běhat nebudou a seznámení může být problém.
(10.6.2024 11:23:08) Drypetis, ano, takhle přesně to je i s mým kamarádem. Akorát tedy poslední roky pečoval o maminku, nikoli manželku. Milej schopnej chlap, doma vše zvládne, vystačí si s kamarády.
(10.6.2024 11:12:06) Co vidím kolem sebe na vesnici, tak kdo chce,tak se seznami. Všichni o všech všechno vědí. Takhle tu vznikly v posledních letech minimalne dva páry.
(10.6.2024 11:16:20) Stáňo, já bych neřekla, že kdo chce, ale o kom se ví, kdo se účastní života v té místní komunitě a má v ní dobré postavení. A pak tedy záleží i a tom, jestli je ta komunita dost velká na to, aby se tam vyskytovala vhodná partnerka.
(10.6.2024 11:39:34) No, řekla bych, že zase nebude až takový rozdíl mezi městem a vesnicí v současné době. Spíš záleží na tom, co je to za člověka a jak žije (mezi lidmi nebo zalezlý doma ...) Obecně bych řekla, že není vůbec lehké v tomhle věku získat nový uspokojující dlouhodobý vztah, ale hodně bude záležet na tom, jak je člověk při výběru náročný. A mám tendenci si myslet, že chlapi to mají jednodušší, pokud nejsou zjevně nějací divní. Žen toužících po vztahu po padesátce bych tipla je víc, než mužů ... A myslím, že nového partnera/partnerku lze nalézt buď v okruhu známých (sousedů, kolegů, klientů, kamarádů z prostředí zájmových aktivit ...) nebo někdo ze známých dohodí svého známého a nebo holt internetové seznamky, to funguje/nefunguje tak asi podobně ve městě jako na venkově?
(10.6.2024 11:50:26) podle mne to je veliky rozdil.....na vesnici jina komunikace, jine vztahy, resi se jine problemy, napr problemy kolem domu a celkove kolem nemovitosti....taky se tam lidi znaji roky, znali se jejich rodice, znali se jejich dedove (aspon pokud to neni naplava z poslednich let, ale rodiny, ktere tam ziji 150 let a vice)....tam mi prijde normalni, ze prijde sousedka a donese nekomu babovku, to si neumim predstavit ani u nas v cinzaku v Praze ani na sidlisti u rodicu
jezdim tam cely zivot a pozoruji to a porovnavam s zivotem jinde...a taky vidim pary, ktere tam vznikly.....na sidlisti ani v cinzaku jsem zadne nove pary starsich lidi nezaznamenala, na vesnici hodne
(10.6.2024 11:59:46) Taky si myslím, že na vesnici je to naopak lehčí, než ve městě. Pokud chlap pracuje v mužském kolektivu a pak jede domů do bytu, tak nemá žádnou příležitost k seznámení. Zvlášť, když jede autem.
(10.6.2024 12:56:10) Jenže na vesnici se ví, že je ten pán sám. Kromě toho, že asi někdy pracuje na zahradě nebo kolem domu, takže je vidět. Ve městě zaleze do bytu a vidět není, pokud někam cíleně nejde. Jako třeba do hospody nebo za sportem.
(10.6.2024 12:15:34) možná by bylo fajn si připustit, že město není nutně praha a vesnice není nutně osada o 40 domcích vesnice je klidně obec o několika tisících obyvatel (a mají sídliště, paneláky a třeba i obchodní centrum )
(10.6.2024 12:25:37) Rose, tak myslím, že moc vesnic, kde mají sídliště a obchodní centrum nebude To už budou asi spíš menší města, ne? A zakladatelka se ptala na "vesnice" Takže samozřejmě máš pravdu v tom, že existují i jiná sídla než Praha a vesnice o 40 domech, ale zakladatelka se asi ptala hlavně na ty vesnice (o 40 nebo i 100 a více domech, včetně nějakých bytovek, ale sídliště a "ócečka" bych do toho netahala Na takové vesnici je podle mého pro komunikaci dospělých obyvatel podstatný obchod (v mém rodném kraji zvaný "krám"), hospoda(y), hřiště (obvykle fotbalové) a autobusová (případně i vlaková) zastávka Kdo nikam nechodí, neseznámí se ani na vesnici ani ve městě. Ale je fakt, že na vesnici ho může někdo sám aktivně vyhledat, pokud bude mít o seznámení zájem, ve městě je to horší, pokud ten člověk jenom chodí do práce a jinak je "zalezlý v noře".
(10.6.2024 12:28:21) Moniko, i kdyz nikam nechodi, tak ostatni o nem vedi.....tam se sousedi nebo obecne obyvatele vic sleduji, v dobrem ("strejda Novaku nebyl dlouho v kramu, zajdeme se za nim podivat, jestli je v poradku") i ve zlem ("strejda nikam nechodi, je to morous, nejde ani do hospody")
(10.6.2024 12:42:04) no ta hranice mezi vesnicí a městysem je někde kolem 3000 obyvatel... těch věsnic, kde je kolem 2 tisíc obyvatel nebude úplně málo... a obchodní centrum teda nemusí být vyloženě typu OC Chodov, ale třeba bývalá "střediska" prostě jsem chtěla připomenout, že vesničan neznamená nutně burgán (domkář, sedlák, redneck, vidlák...) a vesnice neznamená 21 domků kolem jedné hospody s poštou a konzumem
(10.6.2024 13:04:47) Rose, vycházím z popisu představy vesničana zakladatelky, na celou škálu pojmu "vesničan" neberu zřetel.
EDIT: mám tu poblíž třeba "vesnici" (patří tedy pod větší obec, ale lidi ze "vsi" s tou velkou moc nepečou), kterou tvoří tři bytové domy. Tam ovšem nežije ten typ vesničanů, o kterém je téma, i když malé je to dostatečně
(10.6.2024 13:24:18) Ale zato zijou od pohledu svorne a velmi spolecensky, kdykoliv je hezky a jedem kolem na kole, sedej pred bytovkama, grilujou a popijej
(10.6.2024 13:27:48) No toho jsem se přesně bála, že si někdo může nelichotivě vyložit pojem "z vesnice". Ale je to přesně tak, jak píše (myslím) Monika a 77, jde spíše o způsob života v daném sídle, komunitě - všichni se znají a vědí o sobě. Prosím neberte to nikdo ve zlém
(10.6.2024 13:06:45) Sídliště a OC není vesnice. Vesnice má pár chalup. Sídliště a OC mají rodiče a jsou už městys. Na vesnici je tak maximálně jezeďácká bytovka o pár bytech.
(10.6.2024 13:15:26) tak sorry, ale třeba moje rodná vesnice je vesnice, má přes 2,5 tisíce obyvatel, jsou tam normální sídliště s paneláky, ale i roubenky, je tam "obchodní centrum" s billou, papírnictvím, drogerií, květinářstvím... krom toho několik dalších obchodů rozesetých po vsi... mateřinka, základka, železárny, statek (bývalé jzd), několik hospod, pár zemědělských stavení, pole... pořád je to prostě vesnice z podobné vesnice pochází i muž (ta je teda menší 1500 obyvatel)..
(10.6.2024 13:33:46) obec je nekdy i ta malinka vesnička
wikipedie:
V Česku základní definici obce obsahuje zákon o obcích: „Obec je základním územním samosprávným společenstvím občanů; tvoří územní celek, který je vymezen hranicí území obce.“
V lednu 2022 se v Česku nacházelo 6254 obcí a 4 vojenské újezdy, které jsou v některých případech (např. pro statistické účely) řazeny mezi obce. __________________________
jinak myslim, ze pro ucely teto diskuse nema vubec zadnou relevanci, jestli se jedna o vesnici, obec, mestecko, mestys, par chalup u lesa....myslim, ze vsichni chapeme, co se tim mysli.....nebo aspon ja to chapu podle zpusobu zivota toho ktereho obyvatele
(11.6.2024 11:17:36) Moje rodná ves má 2700 obyvatel, velkou školu a školku, 2 jednoty, velkou prodejnu se vším (Vietnamec), večerku, řeznictví, farmu, několik firem s více než 100 zaměstnanci, menší sídliště..., podobné jsou i okolní vsi - mezi 2000 a 3000 ob. je většina okolních obcí, malé jsou až kousek dál, jak se zvedá nadmořská výška. Ale život je dost podobný zadání. Teda spíš takový mix, ale rozhodně o sobě lidé "z našého konca" vědí dost a kdo chce, snadno získá informace i "z opačného konca".
(10.6.2024 13:35:21) Ono je asi jedno, jak velké je to sídlo, jde hlavně o to, jaké tam má ten chlap postavení v té komunitě co do oblíbenosti. Pokud moc nemá a shání ženu hlavně za účelem dělby prací, může mít i problém, dneska se ženské neženou do toho, aby někomu dělaly hospodyni, to jsou radši samy. Osamělých žen okolo 50 je dost, ale spíš shání někoho, s kým by mohly aktivně žít a mít společné koníčky.
(10.6.2024 14:09:19) Asi tak. V 50 není důchodkyně. To má před sebou ještě nejmíň 15 let v práci, s největší pravděpodobností nezaopatřené děti (nemusí být) a aktivní život. Na druhou stranu věřím, že je i dost žen v tomhle věku, které opustil partner/manžel, děti velké a samostatné, a mají touhu a potřebu starat se o někoho. Ale s největší pravděpodobností 50letý muž bude chtít mladší ženu, ne svůj ročník. A ta bude mít ty nezaopatřené děti, které chodí do školy ve městě, takže stěhování na vesnici pro ni bude problém. Plus její zaměstnání, nejspíš taky ve městě.
(10.6.2024 11:58:52) V posledních letech kolem mne vznikly už tři páry z řad bývalých spolužáků ze základky. Pořádáme třídní srazy pro všechny tři třídy ročníku a tam se to nějak spárovalo.
(10.6.2024 15:45:11) Místní klasičtí vesničané znají dost dobře jiné vesničany z přilehlé půlku okresu a mají přehled. No a leckde v těch vesnicích taky platí, že kámen š... cihlu, no
(11.6.2024 11:48:34) L + 2m, ani bych neřekla, děti už odrostlejší, často rozvedení...Občas i dobrej bizár, my ty měli jednoho, co pendloval mezi matkou a dcerou
(11.6.2024 12:16:48) Bouřko, souhlasím, včetně toho bizáru Samozřejmě se to týká těch, kteří mají zájem. To spíš ti mladí se někdy drží víc zpátky, ještě věří na velkou lásku nebo si nechtějí moc pokazit pověst.
(11.6.2024 12:29:13) Sodoma Gomora, já toto neznám. I rozvedených je u nás dost málo. Kamen a cihla u nás neplatí, asi jak se všichni znají, tak se vše vždy provalí a je z toho akorát ostuda po několik generací.
Rozvedenou máme pouze jednu rodinu, teda ne jednu, všichni 3 sourozenci z té rodiny jsou rozvedený a mají nové partnery a tam se dějí věci. Ale to je jen jedna tím vyhlášená rodina.
(11.6.2024 12:48:49) Tak oni se s tím moc netají, protože není extra důvod, a tam kde důvod je, se to taky leckdy nakonec provalí a navazují různá dramata a drby kolují po té půlce okresu Já jako nespolečenská náplava i po všech těch letech nepřestávám být fascinovaná tou znalostí starousedlíků kdekoho v okolí a jeho vazeb, včetně těch pikantních drbů To má ještě širší dosah než v mem rodištěli, kde to bylo omezené na střediskovou obec, ale jak to byly dosidlované Sudety, tak ty vazby na zbytek okresu zase nebyly takové, chyběla tam ta široká příbuzenská síť. Aneb jak jednou vypadlo z kamaráda - já kdysi balil na zábavě holku a pak se ukàzalo, že je to sestřenice z 3. kolene
(11.6.2024 13:06:28) Bourko, mne vzdycky fascinovalo, ze moje babicka z jihoceske chalupy vedela, kdo kdy s kym jeste 100 let zpetne (jak ji to vypravely starsi teticky)....a dodnes tam zije pan, je mu 75 let a vypravela mu to vsechno jeho babicka, ten si to pamatuje, ja jsem to poustela druhym uchem ven...je schopen vypravet o kazde chalupe a na nasich starych fotkach kazdeho pozna a zni to vsechno velice verohodne
tam ti lidi byli strasne udrbani...taky cim se meli bavit, kdyz jeste nebyla televize a predtim ani radio a knizek meli jen par
(11.6.2024 13:19:17) 7krasko, my máme takového souseda i ve městě a ani ještě není tak starý. Ale drby o místní komunitě ho zajímaly od dětství, sbíral je od jeho babičky a pořád tu žije dost starousedlíků, jejichž předků se ty drby týkají. On to ani nemyslí ve zlém, bere to, že se zajímá o sousedy, jejich historii a sám by nechtěl žít v anonymním prostředí. Ale už několikrát proflákl před lidmi věci, které se jejich předkové v rámci rodiny snažili utajit.
(11.6.2024 13:20:59) TO mě fascinuje také. U nás teda ne kdo s kým, ale manžel a jeho rodina si pamatuje každý metr pozemku, který kdy přišel do rodiny. Ví, že tenhle kousek louky přinesla prababička věnem nebo tenhle kousek pole dostal děda od strýce za tolik kusů dobytka. Navíc vědí přesné hranice každého kousku pozemku, vědí, že od té borovice je tolik metrů jejich.
(11.6.2024 13:53:52) My jsme v Sudetech, původních rodin tu pro mě překvapivě zistalo docela dost. Asi v souvislosti s hornictvím a nápravy se s nimi asimilovaly. Po válce sem přišly rodiny, které měly třeba šest detí a většina zůstala v okolí. Ještě teď, po 30 letech, mě často překvapí, kdo je s kým příbuzný. Zrovna teď na volbách 4o bylo docela vtipný 😀
(11.6.2024 14:18:47) Já jsem vysloveně od hranic se bývalým západním Německem, čára prakticky na dohled, nemalá část plochy obce v pásmu, to dosidlování tu bylo spíš později a ti lidi se hodně přesouvali. Moji vrstevníci byli nejvýše druhá zde narozená generace, často i první nebo se tam jejich rodiny teprve nastěhovali (můj případ).
(11.6.2024 14:19:04) Já jsem vysloveně od hranic se bývalým západním Německem, čára prakticky na dohled, nemalá část plochy obce v pásmu, to dosidlování tu bylo spíš později a ti lidi se hodně přesouvali. Moji vrstevníci byli nejvýše druhá zde narozená generace, často i první nebo se tam jejich rodiny teprve nastěhovali (můj případ).
(11.6.2024 14:37:08) Já jako dite bydlela na novém sídlišti v okresním městě, kde byl každý nový, ale teď po několika generacích se tam už všichni znají
Na chalupě v tradičních jižních Čechách se znaly cele rody už třeba 150 let, v krámu se tam ženské vždycky ptaly “čípak seš?”, načež se ukázalo, ze chodily s mou babickou do skoly atd.
Teď v činžáku v Praze je par lidi, kteří tam bydlí od narozeni, je jim 80+, matka jedné pani se tam nastehovala ve 30. letech po kolaudaci, ta si pamatovala všechny nájemce , zemřela v 90+ …. Takovou setrvačnost přes válku a socialismus a revoluci bych taky nečekala
(11.6.2024 13:30:52) sedmi, jo, taková byla manželova babička. Sama žila přes 100 let a přehled měla ještě o několika generacích zpět nejen u jejich rodiny, ale nejspíš o všech starousedlících v širém okolí. Včetne toho, komu kdy patřila jaká louka a pole.
(11.6.2024 15:31:28) "ti lidi byli strasne udrbani...taky cim se meli bavit, kdyz jeste nebyla televize a predtim ani radio a knizek meli jen par"
Mně to přijde úplně stejné i dneska, kdy je virtuální zábavy hromada. Lidé na "mém" venkově se baví výhradně o lidech kolem sebe, o jejich vztazích, o tom, jak kdo žije, co kdo udělal... Nemají jiná témata než místní život, své sousedy. A neliší se to ve starší nebo mladší generaci.
(11.6.2024 16:02:38) Ropucho, ja kdyz navstivim svou kamaradkuna vsi, tak jeji syn sedi u pocitace a cizi lidi ho nezajimaji...zato kamaradka 55+ zdrbne celou vesnici, kdo bude chodit na boruvky na kšeft, kdo ma novou praci, kolik vydelava, kdo prodal pole atd.
(12.6.2024 8:03:48) sedmi, jako máš pocit, že dřív by mladý kluk drbal s tetkou taky? to není dobou, ale věkem... já to vidím u lidí kolem ségry - lidi kolem třicítky a bez ohledu na virtuální svět v mobilech, ty sousedské drby jedou taky a to není ani vesnice, ale maloměsto a kolem satelit vesniček - obsáhnou to celé vůbec nechápu jak v tom dokážou žít, pro mne to byl jeden z důvodů. proč jsem z toho kraje utekla
(12.6.2024 9:26:04) Rose, nevim, jak to ovlivni globalizace a digitalizace - jestli to tak budou mit i dalsi generace
nicmene mne to venkovske prostredi dost bavi, coz jsem si uvedomila az ted....jak je to moc odlisne od toho, co zazivam tady ve vicemene anonymni Praze a v globalni firme, jak to je tradicni a podobne tomu, o cem vypravela babicka
(12.6.2024 9:47:40) sedmi, co bych dala za anonymní prahu představ si, že ani ta praha totiž VŮBEC není anonymní neustále narážím na někoho, kdo mne zná a oslovuje... a netýká se to jen prostředí kolem školy dětí nebo práce naposledy jsme byli nakupovat ve vivo hostivař, nějak nefungovala samopokladna a musela k nám pokladní - vyřídila to a pak kouká na syna a směje se "tak synek už tátu přerostl, pamatuju si ho jak byl asi takhle velký" a ukazuje tak na výšku před 8 lety a místo toho "synek" použila jeho jméno došlo nám to až po chvilce - já si ji nepamatuju vůbec, ale ona nás musela asi nějak vídat při nákupech v minulosti - mám teda dojem, že možná spíš z europarku, do viva moc nechodíme... a tohle se mi stává fakt často... jednou třeba před vánoci jsme v praze kupovali nějaké jmelí a větvičky a prodejkyně nás radostně zdravila - znala nás, protože jezdívala za kamarádem z našeho baráku u nás v buranově nebo jsme čirou náhodou zjistili, že soused z baráku (v buranově) pracuje ve stejné firmě jako my, jen v jiném oddělení ve vedlejším domečku (praha) - netušil to ani on, ani my, přitom firma není nijak velká, dokonce spolupracujeme na některých projektech, jenže známe jen jméno, ne člověka... nebo jsme byli na dovolené v náchodě a potkali tam učitelku našich dětí prostě mám pocit, že kam se hnu, všude narážím na nějaké lidi, co mne znají
(12.6.2024 10:11:53) Přesně tak. Pořád někde někoho potkávám, a to jsem dost ignorant na obličeje, ale lidé se ke mě hlásí. Dokonce jsem šla asi před 15 lety na pohovor, na tajňačku, než jsem přišla do kanclu, už to někteří věděli. Někdo v té nové firmě mě poznal a zároveň byl kamarád s jednou mou kolegyní. To fakt nevymyslíš. Ani milence bych nemohla mít, hned by se to prpfláklo 😀
(12.6.2024 11:58:14) přésně... ani milence bych mít nemohla, aby se to neprovalilo a já bohužel taky nemám rozpoznávací schopnost na obličeje, pokud s někým nemluvím osobně nějakou dobu, abych si vytvořila jakýsi spíš emoční obrázek, nepoznám ho ani o hodinu později... pokud teda není extrémně výrazný typ nebo nemá něco, čím mě zaujme... takže teda ano, já potkávám samé cizince, ale ti cizinci se ke mně hlásí a já pak předstírám, že samozřejmě vím, o koho jde (a pak se ptám dětí či manžela, kdo to proboha byl, pokud se nějak neprovalí sám)
(12.6.2024 15:07:04) Rose, jsem na tom úplně stejně, lidi si nezapamatovávám, pokud se mi nezapíší nějakou výraznou interakcí. Jsem nevšímavý ignorant, většinu času ponořený do svých myšlenek, navíc špatně vidím, takže už jsem asi spoustu lidí urazila přehlíživostí. Naštěstí už jsem alespoň ve věku, kdy většina lidí je mladších a měli by mi pomoci tím, že pozdraví první.
(12.6.2024 10:17:33) Rose, lidi jsou strasne vsimavi a radi drbou, vlastne kdekoliv.
Mne teda moc lidi nezna, leda profesne, porad se ke mne hlasi byvali kolegove...zato dceru zna spousta lidi, ze vsech jejich byvalych krouzku a sportu a ze skol....kdyz jdeme spolu, tak se k ni porad nekdo hlasi.
(12.6.2024 10:42:49) Mě teda nikdo nezná a ani já neznám nikoho. Z našeho domu do pamatuju jen jednoho souseda, který tady zařizuje domovní záležitosti, ale neznám ani jeho manželku, ani děti, poznám akorát jejich psa. Když potkám někoho, kdo je mi povědomý, tak zjistím, že je to pokladní od nás z Billy. Zato moje kamarádka učitelka všude naráží na své bývalé žáky. To by mě kleplo. Jsem moc ráda za anonymitu velkého města a na vesnici bych žít nechtěla ani za nic.
(12.6.2024 15:12:25) Huso, také mi maximálně vyhovuje městská anonymita, na vesnici bych asi nevydržela. Vyhovuje mi možnost pohybovat se volně a svobodně, aniž by si mě kdokoliv všímal. V místě bydliště chtíc nechtíc nějaké lidi znám, nějaký ten small talk absolvuji, ale žádné užší přátelské vztahy aktivně nebuduji.
(12.6.2024 15:24:29) Je fakt, že na vesnici lidi o druhých věději všechno. Když jde nebo jede někdo okolo vesničanů, hned je slyšet: "Kdo to byl ?? Jo to je ten co s touhle a tohle a tamto..." Až do kolikátého kolena. Přesně se ví, kdo to je, s kým je příbuznej, co v životě udělal, hned se vytáhne nějaká historka. Ví se kdo kde pracuje, kolik má dětí, vnoučat, s čím je nemocnej. Ví se kdo kam kdy chodí a když jde jinak než by měl, hned kladou otázky kam jde a co tam bude dělat.
Ale zase se tam nemůže poflakovat někdo divnej nebo podezřelej, protože je hned ostře sledován a prolustrován.
No a tak to dělaji vesničani i když se chtěji seznámit. Neseznamujou se, protože se dávno všichni znaji.
(11.6.2024 12:52:55) Neznámá, tak to do té venkovské komunity, kterou znám, rozvody už zasáhly hodně, někteří se stihli rozvést i víckrát. Ale kromě toho tam byl i incest, úkladná vražda, mimomanželské styky tam jsou běžné. A to jsou tam skoro všichni aktivní katolíci. Jen k homosexualitě se tam staví ještě odmítavě, nejvíc ti, kteří by mohli akorát tak držet hubu.
(11.6.2024 12:58:25) Já bych řekla, že na vsi jsou podmínky pro mimomanželský sex i lepší, než ve městě, lidi se znají, ví kdo je kdy doma, prostorů spousta, není to omezené jen na byt.
(11.6.2024 13:08:03) Takto to funguje u našich v městečku, teda městysu. 5tis. obyvatel a jak píšeš, točí se o nich kriminálky, vraždy, incest, nevěry...., ale homosexuálové jsou pro ně největší zlo. A jak se všichni znají jen povrchně, kolují hnusné drby. Maloměsto je dle mého na toto nejhorší.
U manžela na vsi je to daleko klidnější. Tady se tak maximálně chlastá na lavičce před hasičárnou. Ale překvapivě homosexuála přijali i ty nejstarší obyvatelé, teda za ruku se před nimi s přítelem nevodí. Je to asi tím, že ho znají od miminka a všichni jsme nějak příbuzní, tak to zkousnou.
(10.6.2024 16:06:11) Co mám možnost nahlédnout do vesnického života, lidé se tam vzájemně znají v rámci širokého okolí, jsou propojení přes příbuzenské vztahy, práci, místní firmy, místní spolky (hasiči, myslivci apod.), hospodský a "kulturní" život... Páry čile vznikají a zanikají.
(10.6.2024 21:20:12) A jak to Cimbur vypadá, takové dohazování? Chápu, že dohazovač informuje obě strany o potenciálním protějšku, ale co pak? To se pak potkají na nějaké akci a jeden z potenciálních partnerů sebere odvahu a osloví toho druhého?
Bouřko, Ropucho, 77krasko ... děkuji za reálný náhled. To mám tedy jako měšťačka bez jakékoliv vazby na jakoukoliv vesnici smůlu
(10.6.2024 21:40:32) Máto, ty hledáš takový protějšek, jaký jsi popsala? Podle mě je šance buď přes známé, nebo přes nějakou zájmovou aktivitu. Případně prostřednictvím vzácné náhody, kdy se někde potkáte a dáte do řeči.
(10.6.2024 21:58:49) mato, ja bych zase nechtela chlapa, ktery mne ma jen proto, ze mu vyperu a uvarim a v pripade nemoci mu budu podavat caj s medem, a on mi za to naseka drivi a opravi barak
pokud uz chlapa, tak k intelektualnim diskusim (a podle toho jsem taky dopadla, vsechny rekonstrukce platim a zarizuju sama)
(11.6.2024 7:04:17) Nebo místo, kde se setkávají vesničani i měšťané Já už chodím hodně let na cvičení do objektu jedné firmy, která pronajímá svoje prostory k různým účelům. Teď jsem 4 měsíce nebyla, protože černý kašel atd. A přijdu po takové době a koukám, že tam máme dva nové páry. Kolegyně cvičenka s panem, co chodí vedle na němčinu a druhá kolegyně s vratným. Ty damy jsou z města, pánové z vesnice. Tak mě to potěšilo, jsou to vsechno fajn lidi.
Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.
Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti. Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.