| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Otázka Odpověď

Re:Potápění

20.8.2000   Věra Šejhlová
Vážený Marceli,
pro začátek je nutno vymyslet slovo nebo slovní spojení, které budete používat před každým nácvikem dechového cvičení. Toto slovo bude nahrazovat klasické upozornění pro dítě, že se potopí. Toto slovo budete používat jako heslo a mělo by být zvoleno tak, aby bylo dostatečně intonačně výrazné. To z toho důvodu, že kojencům dlouho trvá, než začnou v řeči rozlišovat jednotlivá slova a než jim dokáží přiřadit správný význam. Proto je důležité dítě naučit reagovat reflexivně na Vámi zvolené heslo.
V první fázi dítě oslovíte, řeknete důrazně zvolené heslo a potřete obličej mokrou dlaní. Tento krok je vhodné zopakovat při každém koupání ve třech cyklech vždy asi 5 krát.
Zhruba po týdnu nácviku je zřejmé, že dítě se naučilo heslo vnímat. Poznáte to na tom, že na heslo dítě reaguje přivřením očí. Je čas pomalu přidávat další krok. Tím je přidání trošky vody do dlaně.
vypadá to tedy tak, že dítě oslovíte, řeknete heslo a přes obličej přejedete dlaní, ve které je již trocha vody. Při tomto kroku dbejte na to, aby dítě bylo napolohováno tak, aby mu voda zbytečně netekla do nosu.
Zhruba po dalším týdnu si připravte kelímek. Jakmile je dítě zvyklé na vodu přes obličej, nahradíme potření dlaní krátkým politím z kelímku. Napoprvé počítejte s překvapením a dostatečně dítě pochvalte a uklidněte.
Polévání z kelímku dítě donutí zadržet dech. Délku zadržení dechu řídíte tím, jak vodu na obličej (čelo) lijete.
Až zjistíte, že dítě dokáže vydržet se zatajeným dechem, můžete přistoupit k prvnímu potopení. To vypadá tak, že ve chvíli, kdy mu voda z kelímku teče přes obličej, ho krátce potopíte. Je nutné počítat s tím, že doba polití s potopením nesmí být delší, než byl nácvik při samotném polévání.
Zásada je, že vždy musí heslo zaznít dostatečně výrazně tak, aby dítě mohlo zareagovat. Pokud heslo vyslovíte, je nutno krok dokončit celý - to znamená, nejde heslo vyslovit a pak od nácviku ustoupit. Protože se jedná o reflex, při nedůslednosti ztrácí nácvik smysl.
Nikdy se nepotápí dítě, které není "v pohodě".
Pozorně sledujte i kondici dítěte, protože při práci s dechem je dítě brzy dost unavené. Pokud přeceníte jeho výdrž, může dojít k tomu, že dítě s dechem nevydrží, vdechne vodu a další nácvik budete mít na čas zkomplikován odmítavou reakcí.
Názory k dotazu (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!

Tato poradna již není aktivní - nelze vkládat nové dotazy.

Poslední komentované ze všech poraden


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.