| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Otázka Odpověď

Re:Smysl cvičení

14.1.2000   Věra Šejhlová
Vážená paní Věro,

Dovoluji si odpovědět dle svých schopností na Váš dotaz ohledně dalšího cvičení s Vaší dcerkou.
Pokud má dcera nyní dobře zvládnutou koordinaci lezení po čtyřech a rovnováhu ke vzpřímenému klečení, je v období, které je velmi důležité pro vývoj svalů páteřního korzetu. To znamená těch svalů, které mají celý život držet páteř tak, aby umožňovala vzpřímenou chůzi. Tyto svaly mají jedinou šanci k vývoji právě při lezení po čtyřech. Proto je důležité vývojovou fází lezení nejen projít, ale také neuspěchat vzpřímení do stoje na nohou (například předčasným voděním dítěte za ručičky…). Lezení po čtyřech je nejtěžší koordinace, kterou člověk musí v životě zvládnout. A pokud ji Vaše dcera již zvládla, je pravděpodobné, že motorický vývoj opravdu dobře dožene.
Ohledně dalšího cvičení se domnívám, že rozhodně není na škodu. Vojtova metoda je postavena buď na dráždění určitých bodů nebo na polohování dítěte do poloh, které vyvolávají reflexivní reakci potřebných svalových partií. Rozhodně jste , resp. Vaše dcera, ve věku, kdy není na škodu cvičení kombinovat s dalšími, třeba zábavnějšími, metodami. Cvičení na gymnastickém míči děti mají rády. Polohování na míči dítě nutí vyrovnávat rovnováhu a při tom posiluje svaly a cvičí motoriku nenápadně, hravě a nenásilně.
Při plavání je možné využívat velkého nadlehčení, které voda dítěti umožňuje. I ve vodě se dá cvičit vývoj motoriky. Ve vodním prostředí se dá rozvíjet i ta část motoriky, kterou dítě nezvládá na suchu. Pokud se rozhodnete chodit na plavání, rozhodně byste měla vědět, podle které metodiky daný provozovatel s dětmi „plave“. Dále byste ho měla upozornit na zdravotní stav dcery tak, aby při kurzu bral ohled na stupeň vývoje a rozhodně byste měla plavání konzultovat s neurologem. Ten bude sice s největší pravděpodobností souhlasit, ale měl by také napsat vyjádření, případně omezení.
Ohledně nemožnosti vyšetření neurologem je těžko radit… Vyšetření jednou za čas je určitě nutné. Vaše dcerka si už jistě užila různých ordinací a lidí v bílých pláštích natolik, že není divu, že je „opatrná“. Snad je možné domluvit se s lékařem, aby si udělal více času a dítě neprohlédl jen odborně, ale nechal dítěti čas se rozkoukat, pohrát si a přibližovat se k němu pomaleji…. Již několikrát jsem narazila i na to, že když si lékař svlékne bílý plášť a vyšetří dítě v „civilu“, jde vše bez problémů…
Na závěr bych ještě chtěla udělat malou zmínku o mentálním vývoji. Zmínila jste se, že dcerka špatně vidí, ale mentálně je výborná. Špatný zrak může být velkým handicapem, protože v prvních měsících a letech života je mentální vývoj hodně vázán na rozvoj jemné motoriky, tj. práci ručiček. A k tomu je potřeba i vizuální kontakt. Jistě se své dceři věnujete hodně, když je na tom tak dobře, jak je. Jistě stojí za to vědět, že čím více jí budete motivovat k práci či hraní rukama (drobné hry typu Vařila myšička…, Šije boty…., přendavání drobných předmětů, provlékání provázku a podobně), tím víc jí pomůžete odstranit nevýhodu špatného zraku a rozvinete její mentální schopnosti…
Přeji Vám hodně radosti, úspěchů, zdraví i trpělivosti.

Na shledanou Věra Šejhlová
Názory k dotazu (1 názorů)
Re: Má ještě smysl cvičit? Marcela Pospišilova 16.1.2000 0:0

Tato poradna již není aktivní - nelze vkládat nové dotazy.

Poslední komentované ze všech poraden


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.