| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Otázka Odpověď

Re: Zadrhávání u syna

14.1.2000   Mgr. Silvie Nedvědová
Dobrý den, paní Ivo,
zadrhávání bývá nejčastěji charakterizováno jako projev neurózy. Záleží také na "podobě" zadrhávání, zda je spíš znakem zvýšeného napětí v určitých situacích nebo se objevuje pravidelně, jako doprovod určité překotnosti , rychlého proudu myšlenek, které dítě nebo i dospělý pak nestíhá vyslovit.
"Neurotické" projevy mohou vzniknout v důsledku situace, na kterou se jedinec obtížně adaptuje, a záleží jak na míře nebo stupni zátěže, tak na stupni vnímavosti konkrétního člověka vůči zátěži určitého druhu. Pro každého tedy může být zátěžovou situací něco úplně jiného, a u různých lidí se mohou neurotické příznaky projevovat různě. Někdy odezní samy, někdy je potřebná určitá podpora.
V každém případě se jako vhodný prostředek doporučuje psychoterapie. Zmínila jste se, že jste byli u psychologa, to ale nemusí být totéž. Psycholog může udělat určité vyšetření, závěr, a dát rodičům nějaké doporučení. Při psychoterapii klient většinou dochází, třeba jednou týdně, k terapeutovi nebo do nějakého psychoterapeutického zařízení, po dobu několika týdnů nebo i měsíců, někdy i déle a pracuje individuálně nebo ve skupině. U dospívajících se může v psychoterapii pracovat např. na sebepoznání, sebepřijetí, např. u někoho může vést zlepšení sebepřijetí ke snížení tenze spojené s nadměrnou obavou z chyb a se zmírněním neurotického symptomu.
Někteří terapeuti volí raději práci s celou rodinou nebo s dítětem a aspoň některým dalším rodinným příslušníkem.
V pedagogicko-psychologické poradně, kam příslušíte podle místa bydliště, nevím, zda jste z Prahy, by Vám mohli poskytnout informaci, o tom, zda se
někdo z pracovníků poradny psychoterapií této věkové skupiny dětí zabývá nebo Vám doporučit jiné pracoviště. Informace můžete získat i u obvodního lékaře.
Vy sama si můžete, pro sebe, zkusit všímat, v jakých situacích se u Vašeho syna zadrhávání objevuje nebo zhoršuje. Dalším námětem k přemýšlení by mohlo být, kdo všechno a v jaké míře a kdy je z chlapcova zadrhávání nešťastný.
Tedy jak moc to obtěžuje chlapce samotného anebo zda je tento projev spíš tématem, kterým se zabývají dospělí členové rodiny. Možná máte všichni k chlapcovu problému podobný postoj, možná ne.
Vývojová prognóza "ono se to s věkem upraví" se objevuje poměrně často a spoléhá na úpravu prostřednictvím celkového vyzrávání organismu, tedy i nervové soustavy. U psychických projevů tomu tak ale být může i nemusí, některé projevy mohou spíše kolísat a zmírňovat se v období poměrné stability organismu nebo stability životní. Dospívání ale bývá obdobím velkých změn ve všech směrech a je tedy z tohoto hlediska spíš hodně zátěžové. Pokud byste nemohla sehnat vhodné konkrétní zařízení, můžete se pro informace obrátit např. na RIAPS - 02/697 67 68 nebo Pražskou pedagogickou poradnu s.r.o. - 02/41 48 02 50 nebo DYS - centrum Praha 02/61 21 40 75.
V některých zařízeních a u některých terapeutů jsou služby placené přímo, některá zařízení poskytují služby "na pojišťovnu".
Mějte se pěkně
Mgr. Silvie Nedvědová
Názory k dotazu (1 názorů)
Re: Zadrhávání u syna Silvie Nedvědová 5.3.2000 0:0

Tato poradna již není aktivní - nelze vkládat nové dotazy.

Poslední komentované ze všech poraden


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.