| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Otázka Odpověď

Re:Novorozenecká žloutenka

6.1.2006 9:06:19   MUDr. Magdaléna Paulová, CSc
Milá maminko,
Na váš dotaz nemohu jednoznačně odpovědět.
Novorozenecké žloutenky jsou působeny rozsáhlým komplexem příčin se zdánlivě stejným vnějším projevem, totiž žlutou barvou kůže a sliznic. Příčiny žloutenky se liší podle věku dítěte, podle jeho zralosti(donošené nebo nedonošené) a podle event. také komplikujícího onemocnění, kdy je žloutenka jedním z projevů nemoci.Jsou také jedním z důvodů, proč se novorozenci vracejí do nemocnice, pokud žloutenka neustupuje dostatečně a včas. Asi u dvou třetin dětí je pozorovatelná mírná žloutenka, říkáme jí také "fyziologická", což znamená u jinak zdravého dítěte. S jistým stupněm žloutenky jsou novorozenci propouštěni domů, na úplné vymizení nelze a ani není třeba čekat v porodnici. Tato "běžná žloutenka" většinou zmizí do 2 týdnů. K této žloutence se ale přidá mnoho dalších skutečností, které ji mohou zvýraznit. Např.to, že je po porodu zhmožděná kůže na hlavičce novorozence. Takto z krevního oběhu uniklé krvinky se rozpadnou,vstřebávají se pomocí jater a působí, většinou přechodně, větší žloutenku. Dalším faktorem je, zda dítě v době i běžné žloutenky dostatečně pije mléko a přibývá. Pokud pije méně, zůstává ve střevě dítěte "stát" už vyloučený bilirubin (barvivo, které žloutenku působí),znovu se vraci do oběhu a zvyšuje žloutenku. Ví se, že kojené děti jsou později (ve 3 týdnu a déle) o něco "žlutší" než uměle živené. Jedná se samozřejmě o velmi mírný rozdíl. Abychom ale mohli říci, že dítě je zdravé a má tzv.žloutenku kojeného dítěte, musíme provést alespoň základní vyšetření, která částečně vyloučí jiné, "škodlivé" příčiny žloutenky.
V každém případě je takové, jinak zdravé a prospívající dítě sice "žluté, ale ne nemocné".
Žloutenky jsou jedním z hlavních "problémů", se kterými se setkávají jak lékaři, pečující o novorozence, tak ti, kteří se starají o kojence ve věku několika prvních měsíců. Žloutenka je často příčinou odkladu propuštění jinak zdravého a prospívajícího dítěte z porodnice, což rodiče často nelibě nesou.
Vaše dítě je žluté, nevím, ale jaká vyšetření mu byla provedena, jak prospívá, ani to ne, jestli je kojené nebo uměle živené. Jak často a jaké má stoličky, jestli bylo donošené nebo třeba i lehce nezralé. Vidíte, že aniž dítě člověk vidí, těžko se může vyjádřit tak, aby to mělo význam. Poradit vám mohu tedy skutečně jen obecně: věřte svému lékaři, protože ten to, co já nevím, jistě ví a jeho zájmem je, aby bylo dítě zdravé. Zkušenost mu, vedle vyšetření, dovolí, za stálého sledování dítěte i čekat, protože žloutenka sice je patrná, ale není tak silná, aby dítě ohrozila. Pokud bude potřebovat, odebere dítěti krev a z nekolika vyšetření bude o "síle žloutenky" vědět přesně.
Neodpověděla jsem vám na všechno, nemluvila jsem na příklad o vlivu krevních skupin matky a dítěte na sílu žloutenky a event. protilátek, které se v těle matky tvoří, pokud se jedná zcela jasnou "nesnášenlivost" krevních skupin mezi matkou a dítětem.Bylo by to na rozsáhlou kapiotolu z učebnice a to není možné. Popovídejte si s vaším lékařem o obavách které máte a dost možná, že se jich zbavíte.

Zdraví M. Paulová
Názory k dotazu (0 názorů)
Žádné názory zatím nejsou. Vložte první!

(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.