| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Otázka Odpověď

Re:Novorozenecká žloutenka

14.1.2002 10:29:52   MUDr. Magdaléna Paulová, CSc
Milá maminko,
novorozenecká žloutenka je téma velmi různorodé, protože termín "novorozenecká znamená v praxi hlavně, že se vyskytuje v novorozeneckém věku, o příčině toho název neříká zdaleka všechno.
Vzhledem k tomu, že určitý stupeň novorozenecké žloutenky má 3/4 novorozenců a nic to pro většinu neznamená, není třeba opět u většiny případů a ani nelze nic dělat.
Už dávno neplatí, že významnou žlotenku po narození /v prvním týdnu/ mají jen novorozenci, kteří jsou Rh pozitivní- zdědili Rh faktor po pozitivním otci/ a narodili se Rh negativní matce. Prevence se dělá u těchto matek dlouho a přinesla ovoce v tom, že skutečných závažných žloutenek tohoto typu je zlomek toho, co bývalo. Teď převládají žloutenky z jiných příčin, ani ne při kombinaci skupin matka krevní skupina O a dítě A nebo B., spíše z příčin tzv. jiných.
A tam je prevence těžká. Spíše není možná. Jeden druh žloutenky, ale naštěstí výjiměčně závažného stupně je tzv. "žloutenka kojeného dítěte"
Vám se jedná o její "časnou formu", objevující se v prvním týdnu života, komplikující odchod z porodnice, léčenou občas i "modrým světlem".
Mělo by se jí říkat "žloutenka špatně kojeného dítěte". Objevuje se sama nebo se přidává k obyvklé žloutence u dětí, které byly pozdě a neefektivně přikládány k prsu a přetrvávala u nich tedy déle první novorozenecká, černozelená stolička-smolka. Jak její barva napovídá, obsahuje velké množství žluči a tím také žlučového barviva, které je, pokud je v krvi, vlastní příčinou žloutenky. První kapky mleziva, které pije dítě často a správně přikládané k prsu mají projímavý účinek a dítě se rezervoáru žlučového barviva v podobě smolky rychleji zbaví a to se nevstřebává znovu do krve, když už jednou bylo vyloučeno do střeva. /tak se ale děje, pokud se v střevě zdržuje dlouho./
Namítnete, jak to, když se ve střevě plodu hromadilo koncem těhotenství, také se vstřebávalo a dítěti to nevadilo. Ale to byla ještě k dispozici matka a obvyklé množství /tzn. ne nadměrné množství barviva z nadměrně se rozpadajících krvinek, jako to bývalo v případě nesouladu Rh faktoru/ se zvládne lehce. Po porodu je už na zneškodňování a vylučování krevního barviva do žluči /funkce jater/ a vylučování ze střeva stoličkou ven již novorozenec sám.
Prevencí, kterou můžete ovlivňovat sama, je, žádat časné a správné /efektivní/ kojení od prvních hodin, uložení dítěte na nejsvětlejším místě pokoje, blízko okna /tzv.fototerapie denním světlem, která může hrát určitou roli v síle žloutenky/ a sledování vývoje žloutenky neinvazivním / t.j. bez.opakovaných odběrů krve/ způsobem, který je nyní již na většině novorozeneckých oddělení k dipozici. I po propuštění domů vystavujte dítě dennímu světlu /rozhodující je povrch nahé kůže, na kterou světlo dopadá/ a často a dobře jej kojte.
Píšete, že máte od narození vyšší hladinu bilirubinu, krevního barviva, měla byste mít podrobnější vyšetření příčiny s tím, že se nejedná o jaterní poruchu, což předpokládám, když vám to doposud nevadilo. Většina těchto tzv. benigních hyperbilirubinémií průběh novorozenecké žloutenky tolik neovlivňuje co do intenzity, spíše co do délky. Ale je zde ještě otázka genetiky, dítě vaši situaci zdědit nemusí. V každém případě upozorněte dětského lékaře na porodnici, že tímto stavem trpíte.

zdraví M.Paulová
Názory k dotazu (1 názorů)
Re: Novorozenecká žloutenka mates1 14.1.2009 21:8

Tato poradna již není aktivní - nelze vkládat nové dotazy.

Poslední komentované ze všech poraden


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.