| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

- je to asi dost složité pochopit, pokud nemáte představu o patofysiologii imunitní odpovědi obecně
a tak je dost těžké to nějak srozumitelně vysvětlit pro konkretní případ infekce V.z.v., tím pak vzniká obecná je představa, že protilátky znamenají odolnost, ale tak to není.

- Varicella-zoster virus vnikne skrze sliznice dýchacích cest, množí se a proniká do retikuloendotheliálního systému a dále skrze sensorickou inervaci, po výsevu a vyhojení zůstává dále v gangliích a tam v klidu po celý život hostitele "spí", pokud se sám od sebe "nezblázní" nebo pokud ho něco nepodráždí, aby se replikoval.

V trochu lidovém podání je to asi tak, že prvnotní odezva na napadení tím virem je odezva jistých bílých krvinek - mononukleárů. Pokud tato obranná reakce selže, rozšíří se virus do všech orgánů a dojde k rozvoji progresivní varicely v různých formách, z nichž všechny ohrožují život.
Pokud je buněčná odpověď dostatečná, pak imunitní systém jednak vytvoří protilátky, jednak paměťové buňky zaznamenají do své paměti strukturu viru. Při dalším pokusu o napadení je virus jednak neutralisován protilátkami cirkulujícími, jednak dojde k novotvorbě protilátek, když paměťové buňky určí ihned (na rozdíl od primoinfekce) jejich strukturu. Současně probíhá řada dalších reakcí jak humorálních, tak buněčných.

- reakvitaci navodí cokoli, co sníží výrazně celulární imunitní odpověď, to je v jisté chvíli důležitější než protilátky

- u očkovaných je reakce stejná, ale méně vydatná,
očkování jistě chrání ve více než 95 % očkovaných proti "těžkým" formám varicelly a v 80 (70-100) %
proti varicelle vůbec. Boostery mají za cíl kompensovat slabost vakcinového antigenu a revokovat imunitní odpověď i paměť.

- patřičně očkovaná těhotná/matka by varicellou onemocnět neměla, zkušenosti s množstvím jí předaných protilátek plodu zatím nejsou rozsáhlé.
Protilátky od matky chrání dítko několik týdnů až měsíců, dokud nejsou z těla vyloučeny. A to dítko, protože se nesetkalo s antigenem viru, nemá jeho strukturu uloženu v paměťových buňkách a samo tak ani netvoří protilátky. Takže pak záleží na tom, jak masivní je infekce a jaké množství přenesených protilátek je k mání k neutralisaci viru.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 6-4= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.