Přidat odpověď
- je to asi dost složité pochopit, pokud nemáte představu o patofysiologii imunitní odpovědi obecně
a tak je dost těžké to nějak srozumitelně vysvětlit pro konkretní případ infekce V.z.v., tím pak vzniká obecná je představa, že protilátky znamenají odolnost, ale tak to není.
- Varicella-zoster virus vnikne skrze sliznice dýchacích cest, množí se a proniká do retikuloendotheliálního systému a dále skrze sensorickou inervaci, po výsevu a vyhojení zůstává dále v gangliích a tam v klidu po celý život hostitele "spí", pokud se sám od sebe "nezblázní" nebo pokud ho něco nepodráždí, aby se replikoval.
V trochu lidovém podání je to asi tak, že prvnotní odezva na napadení tím virem je odezva jistých bílých krvinek - mononukleárů. Pokud tato obranná reakce selže, rozšíří se virus do všech orgánů a dojde k rozvoji progresivní varicely v různých formách, z nichž všechny ohrožují život.
Pokud je buněčná odpověď dostatečná, pak imunitní systém jednak vytvoří protilátky, jednak paměťové buňky zaznamenají do své paměti strukturu viru. Při dalším pokusu o napadení je virus jednak neutralisován protilátkami cirkulujícími, jednak dojde k novotvorbě protilátek, když paměťové buňky určí ihned (na rozdíl od primoinfekce) jejich strukturu. Současně probíhá řada dalších reakcí jak humorálních, tak buněčných.
- reakvitaci navodí cokoli, co sníží výrazně celulární imunitní odpověď, to je v jisté chvíli důležitější než protilátky
- u očkovaných je reakce stejná, ale méně vydatná,
očkování jistě chrání ve více než 95 % očkovaných proti "těžkým" formám varicelly a v 80 (70-100) %
proti varicelle vůbec. Boostery mají za cíl kompensovat slabost vakcinového antigenu a revokovat imunitní odpověď i paměť.
- patřičně očkovaná těhotná/matka by varicellou onemocnět neměla, zkušenosti s množstvím jí předaných protilátek plodu zatím nejsou rozsáhlé.
Protilátky od matky chrání dítko několik týdnů až měsíců, dokud nejsou z těla vyloučeny. A to dítko, protože se nesetkalo s antigenem viru, nemá jeho strukturu uloženu v paměťových buňkách a samo tak ani netvoří protilátky. Takže pak záleží na tom, jak masivní je infekce a jaké množství přenesených protilátek je k mání k neutralisaci viru.
Předchozí