| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Nečetla, jsi tudíž trochu mimo mísu :-). Tohle je diskuse těch, kteří RaR četli a respektující přístup se snaží aplikovat, což není vždy úplně snadné, a tak si sem tu a tam chodí pro radu.

Selský rozum samozřejmě žádné teorie a knihy nenahradí. Žel já mám selský rozum poněkud zanesený a jsou dvě knihy, které mi ho pomáhají odkrývat a používat: Koncept kontinua a Respektovat a být respektován. Asi by se jich našlo i víc, ale nemám zrovna moc času na čtení :-). Od malička vím, že něco (občas i všechno) je špatně a že já se tedy ke svým dětem budu chovat jinak a líp. Jenže co je špatně a proč, a jak přesně "jinak a líp" se k dětem chovat, to jsem dokonale pochopila až díky nim. Bohužel výchova se na mě podepsala tak, že se i přesto občas slyším říkat něco, co jsem slýchala od svých rodičů a kvůli čemu jsem se cítila špatně. RaR je úžasná v tom, že věrohodně rozebírá, co říkáváme dětem, co tím myslíme a jak (=úplně jinak) tomu rozumějí děti, a proč tedy nereagují tak, jak bychom rádi, a pokud tak přece reagují, pak jen proto, aby měly pokoj, vyhnuly se trestu nebo získaly odměnu, což je velmi dočasná a zrádná motivace. Věřím tomu, že když se děti odmalička učí jednat zodpovědně (=tj. ne jen poslušně), v celé rodině panuje vzájemný respekt, prováděné činnosti dávají smysl a emoce se neberou na lehkou váhu, předejde se tím mnoha problémům na obou stranách, což se třeba právě v té pubertě může hodit ~;).

Samozřejmě existují matky, které oprašovat selský rozum nepotřebují, třeba ty ~;). Bohužel ale existují i takové, které ani nenapadne o správnosti svého přístupu k dětem pochybovat, zatímco o něm pochybují všichni kolem (obě známe jednu takovou).

Myslím, že blízký věk sourozenců není pro budování respektu a ohleduplnosti rozhodující (viz. já a moje sestra), záleží vždy na přístupu rodičů k sobě navzájem a k dětem. Ale v určitém smyslu máš pravdu - přirozené je, že si děti dobré vztahy vybudují, pokud jim v tom rodiče svými protipříklady nebudou bránit :).

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 9-2= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Komerční sdělení

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.