Přidat odpověď
kopíruju článek z netu:
Naštěstí se v nedávné době podařilo vyvinout a zpřesnit přístroj pro rychlé a přesné vyšetření refrakce i u malých a nespolupracujících dětí. Přístroj se jmenuje Vision Screener a vyrábí ho firma PlusoptiX. Tento nový přístroj pracuje na principu počítačové analýzy obrazu sítnicového reflexu při změně polohy světelného zdroje. Přístroje využívající tento jev existovaly už dříve, ale teprve tento u tohoto typu byl výrazně vylepšen algoritmus výpočtu refrakce ze získaných dat, takže přístroj poskytuje přesné a reprodukovatelné hodnoty vady zraku.
Vyšetření pomocí tohoto přístroje je velmi jednoduché. Ze vzdálenosti jednoho metru se zacílí na oči vyšetřované osoby speciální kamera, která snímá odraz infračerveného světla od očního pozadí. Infračervené světlo oko nevnímá, takže vyšetřovaná osoba není rušena oslněním. Pro zajištění pozornosti malých dětí přístroj bliká a hraje melodii. Dospělí jsou sice písničkou při vyšetření překvapeni, ale malé děti kolem tří let díky tomu velmi dobře spolupracují a vyšetření bývá hotovo během asi 5 – 10 vteřin. (U velmi malých dětí pod jeden rok je obvykle nutné vyšetření opakovat, než se podaří zachytit výsledek, ale i u takto malých dětí je vyšetření možné a hlavně rychlé.)
Jak tedy preventivní vyšetření zraku provádět ?
Doc. MUDr Jiří Korynta, CSC., emeritní přednosta Oční kliniky dětí a dospělých, k tomu říká:
„Pokud máme k dispozici takovýto nástroj pro rychlé a snadné stanovení refrakce, neměli bychom se vyhýbat ani sreeningu refrakčních vad u těch nejmenších dětí. Ve spolupráci s pediatry doporučuji vyšetřovat všechny děti ve dvou letech, zejména tam, kde je přítomna výrazná refrakční vada rodičů. U starších dětí je vhodné provádět vyšetření v 6 letech a pak v ve 14 letech, kdy se obvykle projevují první známky ať už vrozené degenerativní nebo školní myopie.“
Předchozí