Přidat odpověď
Toto infekční onemocnění způsobuje beta-hemolytický streptokok skupiny A, Streptococcus pyogenes. Přenáší se kapénkovou infekcí, přes trávicí ústrojí či skrz otevřenou ránu. Streptokoky mohou přežívat třeba také v prádle a na předmětech, a to po dobu i několika měsíců.
Zdrojem nákazy je nemocný člověk anebo nosič (ten nemá žádné příznaky onemocnění a většinou o tom vůbec neví. Podle údajů Státního zdravotního ústavu je ve zdravé populaci 10 % nosičů Streptococcus pyogenes
Inkubační doba je 1-5 dní.
Mezi příznaky nemoci patří horečka, bolesti hlavy a břicha, bolest v krku, obtížné polykání, zvětšené a bolestivé uzliny, nejdříve bíle povleklý, poté malinový jazyk, zvětšené mandle, čepy na mandlích, vyrážka a další.
Spálová vyrážka je drobná (připomíná husí kůži) a má růžovou až jasně červenou barvu. Objevuje se cca 12 – 48 hodin od nákazy. Zpravidla začíná v podbřišku a poté se šíří dále (nevyskytuje se v obličeji). Vyrážka se ale nemusí objevit vždy (například v případě opakujícího se onemocnění).
Jak probíhá léčba? Vždy je nutné navštívit lékaře, který nemocné dítě prohlédne a udělá výtěry z krku. Jestliže se nemoc potvrdí, předepíše penicilinová antibiotika na 10 dní (v případě alergie pak tetracyklin, erythromycin). Rodič musí dohlédnout na to, aby dítě zůstalo v klidu, dodržovalo pitný režim,….. Samozřejmě je možné podávat léky na snížení horečky apod..
A jak dlouho je člověk nakažlivý? Uvádí se, že po zahájení léčby je pacient nakažlivý cca 1-2 dny. Pokud se ale jedná o nosiče, pak je tato doba poměrně dlouhá.
Po ukončení léčby se zpravidla vyšetřuje moč a dělají se kontrolní odběry krve. Rekonvalescence se doporučuje minimálně týden po skončení léčby.
A ještě důležitá informace – spálu je vždy nutné léčit a řádně vyléčit, protože jinak může dojít k vážným komplikacím (poškození srdce, nervové soustavy,…).
´
Předchozí