Přidat odpověď
co vím, tak je tady pár chovatelek velkých plemen psů a tak se do určitého věku a rentgenového potvrzení, že jsou kyčle ve správném úhlu taky nedoporučují se psem velké procházky a kdyby si chtěl někdo počíst, tak v následujícím je vysvětleno, že je tam nejdřív chrupavka která kostnatí a je třeba aby kostnatěla ve správném úhlu, protože je to na celý život další už bude jen ocelová...
Stříšky
Nejsilnější částí acetabula (jamky kyčelního kloubu) je jeho horní okraj, který je zesílen dvěma systémy kostních trámců, protínajících se nad acetabulem v podobě gotického oblouku. Tento horní okraj často samostatně osifikuje (kostnatí) a v klinické praxi se popisuje jako stříška. Velikost a sklon stříšky má značný význam pro stabilizaci hlavice stehenní kosti.
Ta část kosti kyčelní, která je vidět na obrázku, je právě ta problematická stříška, čili zpevněný okraj jamky kyčelního kloubu. Jde o to, aby zkostnatěla ve správném tvaru.
Jadýrka
Hodně kostí je po narození tvořeno chrupavkou a tato chrupavka se na přesně určených místech postupně přeměňuje v kost. U stehenní kosti je tato přeměna důležitá především u hlavice stehenní kosti (obrázek zde http://cs.wikipedia.org/wiki/Stehenn%C3%AD_kost), která je zasazena do jamky kyčelního kloubu. Postupné kostnatění je vidět na ultrazvuku, jádra jsou vlastně ostrůvky tvořící se kosti. Když tedy ortoped vidí jádra, znamená to, že chrupavka začíná kostnatět. Tento proces může být opožděn.
Předchozí