Přidat odpověď
Ani právo vlastníka nesmí jít proti základním lidským právům, na nichž stojí demokratická společnost.
Obchody a restaurace jsou veřejné prostory ve smyslu, že jsou nabízeny a určeny k užití veřejností a je zcela logické, že majitelům a provozovatelům není povoleno diskriminovat jedince podle vlastních předsudků. Dokážete si představit, že jste Vietnamec, chcete jít koupit rohlíky do samoobsluhy a majitel Vás tam nepustí, protože je to -s prominutím- idiot?
Vciťte se prosím, do lidí, kteří by mohli takové situace zažívat...dokážete si představit, jak příšerné to je a jak devastující vliv by to mělo na společnost?
Myslím, že by se i soukromí majitele měli řídit zásadami liberální společnosti, stejně jako stát, a nikoho nediskriminovat. Je to přeci právě liberální společnost, z jejichž pravidel vyplývá nedotknutelnost soukromého vlastnictví.
Liberální společnost stojí na svobodě a rovnosti před zákonem (v soukromé i veřejné sféře) a především na figuře "neutrálního", autonomního jedince, který má být jako takový posuzován a je z pohledu zákonů a společenských norem oproštěn od spojení s jakoukoli skupinou, ať už v pozitivním smyslu (privilegia šlechty) nebo ve smyslu negativním (rasová či náboženská diskriminace).
Jste-li liberál, měl byste si uvědomit, že diktátorské, utlačovatelské chování, které byste jistě nesnesl u státu, hájíte u soukromých majitelů veřejné přístupných míst (restaurace, obchody, atd.).
Soukromý byt je něco zcela jiného než soukromý obchod apod. Do obchodu, restaurací a jiných veřejných prostorů (i když v soukromých rukách) můžete stanovit jasná pravidla přístupu, ale NIKDO, ani stát ani jednotlivci, nesmí diskriminovat podle předsudků (a na základě "kolektivní viny"), ale jen podle jasně stanovených a zdůvodněných kritérií (zákaz vstupu opilcům či lidem se znečištěným oděvem - člověk je vždy souzen jako jednotlivec, nikoli a priori jako příslušník skupiny).
Předchozí