| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Zase trosku zmatek:

Aspirin a aAcylpyrin je vic "totez" nez Kinedryl a Travel Gum - oboji je totiz kyselina acetylsalicylova, tzn. stejna ucinna latka od dvou ruznych firem. Bayer je nemecky original vymysleny nekdy roku 18XX (uz si nepamatuju), Acylpyrin jeho ceska verze. Tzn. stejna ucinna latka, stejna sila (mnozstvi ucinne latky v 1 davce), stejna cesta podani (ustne) a v tomto pripade i stejna lekova forma - takovym lekum se rika generika. Generika se mohou lisit pomocnymi latkami (to, co drzi tabletu pohromade, barviva na povrchu, lestidla atd.), ale ten zaklad, tzn. ucinna latka musi byt stejny. Generika byvaji levnejsi nez originaly (vyrobce neplati neuveritelne drahy vyvoj uplne nove ucinne latky - neznamena to ale, ze neplati zadny vyvoj, i genericti vyrobci maji sva vyvojova oddeleni, kde vymysli, jak to udelat a vyrobit, aby to bylo "stejne", ale zaroven to neporusovalo zadny z mnoha patentu originalniho vyrobce). Dale genericky vyrobce neplati a nedodava tu silenou hromadu registracni dokumentace, jako originator, ale "pouze" bioekvivalencni studii, ktera dokazuje, ze jeho vyrobek se chova stejne jako original - nebyva cilem original vylepsit, ale co nejvic se mu priblizit (z hlediska ucinnosti). Idealni generikum je STEJNE jako original. Nicmene i bioekvivalencni studie je hromada papiru a hromada prace. Genericti vyrobci jsou vyrobci se vsim vsudy, ne matlalove na kolene, jak byvaji nekdy prezentovani, a vyvoj generickych leku stoji taky hromadu penez. Priklady generik jsou treba Brufen X Ibalgin X Apo-ibuprofen X Ibumax X Ibuprofen AL..... U proflaklych leku uz je jich tolik, ze bezny clovek uz vubec netusi, kdo byl prvni (v tomto pripade Brufen) a to, ze je original uz vubec nezarucuje vetsi popularitu (viz cesky oblibenec Ibalgin - zazracna ruzova tabletka a pokud to neni ruzovy, tak je to na nic).

Vomex (Travel Gum) a Kinedryl ale nejsou generika - obsahuji jine ucinne latky, ale stejny mechanismus ucinku - tzn. je uplne klidne mozne, ze jedno nekomu funguje lepe nez jine atd. protoze NEJSOU stejne. U generik by se to stavat nemelo.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 8-7= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.