Přidat odpověď
10 WingTsun tipů pro rodiče na každodenní cestu do školy:
Vzhledem k nedávné smutné události máme ze stran rodičů i učitelů více a více otázek, zda jsou nějaké možnosti... ano po bitvě je už každý generál, ale i to je důvodem proč při výuce sebeobrany nejen pro děti klademe veliký důraz především na prevenci. A jelikož ne každé dítě má možnost se účastnit naší výuky a jakékoliv bojování pro takovéhle případy není na místě, zveřejňujeme i pro všechny ostatní alespoň základní desatero, které samozřejmě nezaručí naprosté bezpečí, ale určitě zvýší pravděpodobnost a šanci, že se něco podobného nestane:
1. Společně projít cestu do školy
Nejkratší cesta nemusí být vždy ta nejbezpečnější. Děti by měly využívat cesty s množstvím kolemjdoucích, které můžou v případě nouze oslovit. Projděte společně s Vaším dítětem tu cestu, na které může dítě v případě nouze vždy někoho oslovit a ukažte mu místa, například obchody, kde může najít útočiště. Vašemu dítěti musí být jasné, že nesmí z této cesty nikdy sejít a musí jít rychle bez zastavování domů.
2.Vytvořit skupiny
Dohodněte se s ostatními rodiči na tom, aby upozornili svoje děti, že absolvovat cestu do školy a ze školy smi pouze v předem vytvořené skupině se svými kamarády.
3. Držet si odstup od cizích lidí
Nacvičujte s Vaším dítětem a s přizvaným cizím dospělým pomocí různých inscenačních her, které jsou zaměřené na situace z reálného života jak se má dítě zachovat při komunikaci s neznámým, který se snaží s ním navázat kontakt, případně ho láká do auta. Pokud je dítě oslovené cizí osobou, která se ho ptá na směr cesty, musí jít dál bez zastavení s odpovědí : „já jsem jen dítě, zeptejte se nějakého dospělého!“.
4. Zakázat tajemství
Děti milují tajemství a právě tuto skutečnost využívají pachatelé. Vysvětlete Vašemu dítěti, že neexistuje žádné tajemství, které by nesměli vědět máma s tátou, bez ohledu na to, co jim řekne nějaký dospělý.
5. Jméno nepatří na školní tašku
Nevažte nikdy jméno a adresu Vašeho dítěte na vnější stranu školní tašky, ale umístěte štítek se jménem raději dovnítř.
6. Dohodnout si heslo
Dohodněte si s Vaším dítětem heslo, pro případ, že ho nemůžete vyzvednout na domluveném místě a o pomoc požádáte Vašeho kolegu a nebo souseda. Dítě nasedne do auta, nebo půjde společně jen s tou osobou, která mu poví domluvené heslo.
7. Trénovat křik
S dítětem je potřeba nacvičovat hlasitý křik, aby v případě nouze nezůstalo zaskočené a dokázalo přiměřeně reagovat.
8. Oslovení kolemjdoucích
Nacvičte s Vaším dítětem a několika známými, jak má dítě cíleně žádat o pomoc kolemjdoucí. Vaše dítě se musí naučit přímo oslovit cizí osoby, např. : “ Vy tam v té červené bundě, prosím, pomozte mi. Ten muž mě sleduje, mám strach.“
9. Vysvětlit dětem jejich práva a pravidla, které musí dodržovat
Vysvětlete Vašim dětem, co si můžou dospělí vůči nim dovolit. Opatrné musí být i vůči lidem z blízkého okolí např. sousedům, kterým důvěřují. Stanovte jasná pravidla, pro které neexistují výjimky a procvičujte každé pravidlo pomocí hry.
10. Nacvičit různé situace
Rodiče musí vytvořit pravidla pro svoje děti, které je třeba s nimi nacvičovat formou her. Poproste za účelem hry např. známého nebo kolegu z práce, kterého Vaše dítě nezná, aby Vám pomohl při nacvičovaní různých situací z reálného života. Zlaté pravidlo při inscenačních hrách: děti musí vždy vědět, že se jedná o hru a nesmí při tom nikdy dostat strach.
Zdroj:
http://www.ewto.cz/wt-deti/10-wingtsun-tipu-pro-rodice-na-kazdodenni-cestu-do-skoly/
Předchozí