| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Jenom v rychlosti: „Pomni, abys den odpočinku světil“ je pokyn odpočívat. Neplyne z toho nutně přepracovanost a už vůbec ne workoholismus. Nevím, jak vypadal den pastevců tisíc let před naším letopočtem, ale trávil jsem celé dny s pastevci ovcí vysoko v balkánských horách, není to jen procházení, ale je dost co dělat (ovšem i toho polehávání i posedávání je tam opravdu dost), ale k přepracovanosti ani workoholismu to nevede (posiluje to otužilost, fyzičku a skromnost).

Člověk je tvor hloupý a nedovtipný, nedělá vždy to, co je mu ku prospěchu, proto také Ježíš kritizoval farizejské pojetí soboty. Mně osobně dvě hodinky (? včetně dopravy) ze dvou dnů volna nepřijdou jako ohrožení pokynu k odpočinku a zavání mi to trochu farizejstvím. Sobota někde funguje napůl pracovně, dohánějí se resty, ale někde taky ne, jak je to tady, já nevím a proto jsem opatrný.

Tradice, která ztratila vnitřní význam, se stává bezdůvodnou, i když původně bezdůvodná nebyla. Není namístě se tradic se zbrkle vzdávat, neděle je velmi vhodná pro odpočinek po pracovním týdnu i pro utužování rodiny. Ale pohybový kroužek může být rodinná aktivita vhodná na neděli, vybočení z rutiny pro dítě i pro otce, příležitost k posílení vazby mezi nimi i posílení pocitu zodpovědnosti za přímou starost o dítě pro otce. Může – nemusí. Ale nemusí za tím být ani přemoudřelost, ani se tím nemusí neděle tlumočit jako bezdůvodné omezování.

Nukleární rodina je částí přirozeného prostředí, nejen pro dítě, ale i pro dospělé, pokud není nic víc, budiž aspoň to. Ale skutečně přirozené prostředí je jako slupky cibule: užší rodina, širší rodina, širší společenství, v němž žijeme a stýkáme se s lidmi a nakonec široké společenství lidí, s nimiž se třeba ani nestýkáme, ale ke kterému se v duchu počítáme. Do toho křížem širší společenství dětí, společenství vrstevníků, společenství mužů, společenství žen atd., dnes různá společenství spjatá zájmy apod. Důraz na nukleární rodinu porůznu v Evropě je výsledkem tlaku shora na rozbití tradiční obcí, hlavně venkovských, od 17. století, důraz na individualitu, trvající dodnes je už jen pokračováním. Z tohohle pohledu pro mne kroužek tohoto typu v městském prostředí, které bývá méně živnou půdou pro např. sousedské vztahy, může být vhodný kvůli navazování vztahů s jinými rodinami, protože společný zájem může být úživnější než třeba potkávání se ve školce, kde jsou lidé poskládaní náhodněji.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 9-2= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Komerční sdělení

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.