| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Našel jsem tuhle debatu vcelku náhodou a rád bych reagoval na Mílu.

1) Švédsko je jiné než Norsko a v téhle věci je Norsko ca. 20 let pozadu za Švédskem. Nelze brát švédskou zkušenost a extrapolovat ji na současné Norsko a poměry v něm. A to ve spoustě věcech. Ve Švédsku jsem často a se Švédy jsem v každodenním styku, takže o tom něco vím.

2) Ve Švédsku neexistuje "snillisme" a "det er typisk norsk å være god", janteloven je tam výrazně slabší jakož i tlak společnosti na konformitu. Neumíte si představit, jaký tlak na konformitu tady je, pokud tady nežijete. "Alle må gjøre ting likt" je tu na denním pořádku.

3) BV nad sebou nemá, pokud jde o jednotlivé případy, žádnou kontrolu, stačí se podívat na Barnevernloven. Nezodpovídá se ani Barne- likestillings og inkluderingsdepartmentet ani Barne- ungdom og familiedirektoratet. Odebrání dětí se nebere jako trest pro rodiče, ale jako zásah pro "barnas beste", což je podle BVL jediné kritérium, podle něhož se má rozhodovat o zásahu BV. Co je to "barnas beste" (dobro dítěte) není přesně definováno, neexistuje na to žádný oficiální dokument a je to čistě na výkladu jednotlivých pracovníků BV.

4) Velmi mě zaráží Vaše automatická důvěra institucím. Případ neznáte, v Norsku nežijete ale automaticky víte, že vinni jsou rodiče a stát je čistý. Závidím Vám vaši naivitu.

5) Neříkal jsem, že to jsou nekvalifikovaní lidé, psal jsem, ta mají tříletý bakalářský obor. To je, co pravda, "vyšší vzdělání", ale upřímně, člověk, který má pravomoc někoho de facto potrestat smrtí (odebrání dětí je totiž biologicky něco dost podobného, protože naše děti jsou naše budoucnost poté, co my tu nebudeme), je, má-li jen tříletý obor, podle mě nedostatečně vzdělaný. Navíc saksbehandlere, čili lidé, kteří se zabývají jednotlivými případy, nejsou socionomové ani psychologové, ale "barnevernpedagoger", čili právě ti pedagogové s tříletým bakalářským oborem na høgskole.

6) Norsku umím slušně (mám Bergenstesten, to je nejvyšší norská zkouška) a píšu o tom i v diskusích na norských webech, ale protože nemám v Norsku zavedený blog, který by pravidelně četlo hodně lidí (na rozdíl od Česka), publikuji o tom články v Česku.

7) Děsí mě Váš postoj typu "když se kácí les, létají třísky".

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 7+2= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.