| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Když jsem se před nějakým časem pídila po podrobnějších informacích o ADD, našel mi vyhledávač článek a potažmo stránky paní Marji Volemanové - www.red-tulip.cz. Ta souvislost mě zaujala a vypadá celkem věrohodně, navíc je kauzální, takže případná terapie odstraňuje příčiny potíží, což je mi sympatické. Teď jsem se k tomu vrátila a přečetla jsem si její bakalářskou práci (Volemanová, M: Primární reflexy, opomíjený faktor poruch učení), kde jsou uvedeny podrobně příznaky přetrvávání jednotlivých reflexů a taky tři kazuistiky. Připadá mi to úžasné - během cca 12-18 měsíců tzv. neuro-vývojové terapie se podařilo u těch dětí příslušné přetrvávající reflexy téměř zrušit, a potíže výrazně ustoupily. Terapie spočívá v úvodním vyšetření a kontrole jednou za 6-8 týdnů, stojí to nějaké peníze, ale když si představím, jak by se dětem s těmito potížemi žilo lépe, nejsou to zas tak závratné částky. Časová náročnost kromě vyšetření a kontrol obnáší každodenní desetiminutové cvičení. Skoro každý den nás stojí nemalé úsilí, dokopat synka k logopedickému cvičení, a teď by navíc měl tohle. Ale jeho logopedické potíže souvisí se špatnou motorikou mluvidel a pozorností, čehož příčinou by právě mohly být přetrvávající primární reflexy, a v tom případě by toto cvičení účinně, ba mnohem účinněji řešilo i jeho špatnou výslovnost.

Syn má údajně ADD a dyspraxii, asi spíš slabší formy, ale spektrum potíží je dost široké. Není to nic, s čím by se nedalo žít, ale zase je škoda žít s těmito trápeními, když by mu cílená terapie v reálném čase dokázala pomoct. Z příznaků uvedených u každého primárního reflexu jich splňuje 50-100%, u některých jsem si jistá, jiné by odhalilo vyšetření.

Našla jsem taky bakalářskou práci paní Elišky Čechové, která některé z těch reflexů testovala ve třech prvních třídách ZŠ, a dobrala se závěru, že u 70% dětí přetrvává některý z primárních reflexů, přičemž u cca třetiny dětí jsou potíže velmi výrazné, zvlášť pokud přetrvává více reflexů a potíže se kumulují. V obou bakalářkách jsou více či méně podrobně popsány motorické testy, tak se chystám některé z nich na synovi a pro srovnání i na dceři vyzkoušet.

Marja Volemanová pochází z Nizozemska, na svém webu píše, že neuro-vývojová terapie je v Nizozemí i v jiných zemích (např. i Maďarsku či Polsku) známa a využívána, jen u nás je nová. Pravda je, že jsem nenašla kromě ní nikoho jiného, kdo by se touto teorií a terapií zabýval, byť tedy jsem pochopila, že ona pořádá kurzy, takže snad školí další terapeuty. Napsala i knihu, která je rozsáhlejší než ta závěrečná práce, ale zřejmě se nedá prohlédnout v knihkupectví a je k dostání jen na objednání přímo od ní. Mezi odkazy jsem našla ještě jednu diplomku, tu si teprve přečtu (Pulterová, Lucie: Užití neuro-vývojové terapie v tělesné výchově).

Chtěla bych touto cestou najít někoho, kdo má s touto teorií a terapií nějakou zkušenost, klidně i zprostředkovanou. Mně se to líbí a i bych to zkusila, i když logisticky to nebude nejjednodušší. Ale přece jen bych ráda sehnala další informace, zejména jaká je účinnost léčby - jestli zabírá u všech dětí. Třeba Veveru by o tom mohla něco vědět ~;). Vy, co máte děti s AD(H)D a/nebo SPU a navštěvujete s nimi nějaké odborníky, doporučili vám někdy něco takového nebo zmínili se vůbec o možnosti souvislosti primárních reflexů a těchto poruch? Mám pocit, že doporučují tak akorát režimová opatření, eventuelně nějaké nácviky a behaviorální terapie, stimulující léky, biofeedback. Je tohle opravdu tak nové, že o tom nevědí? (Ty publikace pocházejí z posledních dvou, tří let).

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 8-4= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.