Přidat odpověď
V každém ovocném sirupu je při konzumaci směs glukosy a fruktosy. Je úplně jedno, jeslti na začátku byl použit "normální cukr" sacharosa, protže povařením v prostředí s ovocnými kyselinami se sacharosa rozloží na glukosu a fruktosu. Ze sacharosy je té glukosy a fruktosy 1:1.
tj. pokud by výrobci přidávali glukoso-fruktosový sirup s poměrem 1:1, bylo by to úplně fuk. Ne vždy tomu ale tak je, sirupy jsou různé a poměry glukosy a fruktosy v nich také. Když se něco jmenuje glukoso-fruktosový, tak v tom převažuje glukosa. Fruktoso-glukosový je zas víc s fruktosou. To první slovo označuje to, čeho je tam víc. Nevylučuju samozřejmě, že s tím někdo páchá nějaké kejkle.
DO nakládané zeleniny se dávají sladidla kvůli tomu, že zůstane pevnější. Glukosa a fruktosa (jelikož opět se sacharosa v kyselém prostředí rozloží) jsou osmoticky aktivní a mírně "vysávají" vodu ze zeleniny, která tímto lehce měkne. Efekt není velký, jelikož mnohem osmoticky aktivnější je sůl a ta je tam stejně vždycky. No ale maličký efekt tam je, to jo. Kvůli tomu si někteří lidé dělají doma okurky se sacharinem.
DO rybiček sladidla - nechápu proč, jelikož rybičky jsou polokonzervy, nevaří se, tj. sacharosa se v nich na glukosu a fruktosu nerozkládá a sacharosa je jen velice málo osmoticky aktivní, efekt lze zanedbat. Tak je to v rybičkách možná kvůli ceně? Nevím.
DO léků se sladidla dávají kvůli tomu, aby je mohli používat i diabetici. Proč tam strčí i barvivo, je mimo mé chápání.
Předchozí