Přidat odpověď
"Můj dotaz zní- může to být projev nerovnováhy hladiny růstového hormonu?" Žeby ho bylo najednou moc ? Mám naklusat na endo a chtít nové odběry ?Nebo je prostě emočně nevyrovnaná a má nějaké období ?"
* hladina růsového hormonu není v dětství nikdy v rovnováze, většina se ho tvoří ve spánku (ve 3.-4. fází NREM spánku), jeho sekrece je nárazová. Takže "najednou moc" je ho u dětí každou noc, byť to "moc" je normální q neznamená nadbytek.
** skutečný nadbytek růstového hormonu způsobuje u dětí (jedinců s neuzavřenými růstovými štěrbinami) především urychlení růstu a nadměrný růst, zprvu proporcionální.
*** sekrece a efekt růstového hormonu (STH) těsně souvisí s tzv. releasing faktory, resp. somatoliberiny, které dávají z mozku (z hypothalamu) signál eosinophilním buňkám adenohypofysy k produkci STH. (S funkcí štítné žlíhy souvisí TSH - thyreoideu stimulující hormon). Sekreci STH i TSH tlumí somatostatiny. Působení je spojeno i s insulinu podobnými růstovými faktory IGF-I a IGF-II. Pokud by hladina STH měla být něčím provokována, pak by to mohlo být asi jedině hypoglykemií vyvolanou IGF-I, tvořeného zejména v játrech (např. při solitárním fibrosním tumoru jater, který se ale u dětí prakticky nevyskytuje a byl by spojen i s jinými příznaky hypoglykemie).
**** nevím co by "nové odběry" mohly přinést za poznání, ani zda Vámi popsané potíže mají nějaký základ v endokrinní poruše, spíše se jeví jako věc duševna.
Předchozí