| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Tak jsem k tomu ještě něco našla:
Mnoho rodičů pořídilo svým dětem pod vánoční stromeček tablet, počítačovou hru nebo nějaké jiné zařízení s obrazovkou. Mohou tato zařízení způsobovat dětem oční problémy? Podle AOA (Americká optometrická asociace) nejenže děti trpí stejnými symptomy jako dospělí spojenými s používáním obrazovky u digitálních médií, známými jako CVS (Computer Vision Syndrome neboli syndrom počítačového vidění), ale jsou k těmto problémům dokonce ještě náchylnější.

Už jste někdy přistihli Vaše dítě, že hraje videohry celé hodiny? Děti mívají snížené vnímání sebe sama, takže na věc, která je baví, mohou zůstat soustředěny až do téměř naprostého vyčerpání. Jestli Vám toto tvrzení připomíná Vaše děti, naučte je, čemu oční lékaři říkají pravidlo „20-20-10“: každých 20 minut se dívat na objekt vzdálený 20 stop (asi 6 metrů) po dobu minimálně 10 sekund, aby si oči odpočinuly od sledování obrazovky.

Děti jsou často přizpůsobivější než dospělí, takže pak líp snáší nepohodlí. Ve většině situací prospěšná věc, ale pokud se jedná o sledování obrazovky, děti možná nevědí, že lze upravit způsob zobrazení v případě příliš vysokého jasu. Možná si ani neuvědomí, že vidí rozmazaně vlivem refrakční vady zraku jako je např. krátkozrakost, která pak může způsobit další namáhání očí. Jako prevence je dobré nechat Vašemu dítěti pravidelně zkontrolovat zrak očním lékařem každý rok. Také pečlivě hlídejte jas a odraz světla u obrazovky televize a počítače ve Vaší domácnosti a upravte je, bude-li třeba.

Protože většina počítačů je velikostí určena pro dospělé, děti často nesedí ve správné pozici, aby viděly na obrazovku, což jim může způsobit potíže s očima. Zkontrolujete proto, zda židle, na které dítě sedí, má vhodnou výšku, ideální je pohled mírně dolů asi o 15% a že se dítě nohama dotýká podlahy.

Tablety a chytré telefony jsou pro dětské oči obzvlášť vyčerpávající, protože jejich obrazovka je velmi blízko u obličeje a tím se oči namáhají. Hodiny, které dítě stráví ohnuté u těchto zařízení, mohou také způsobit ergonomické problémy spojované s CVS (syndromem počítačového vidění). Pravidelné přestávky a vzdálenější obrazovka mohou přispět k prevenci problémů.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 3-2= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Komerční sdělení

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.