Jediná přípustná prevenci proti onemocnění Lymskou Borreliozou je vyhýbat se klíšťatům, zvláště v rizikových oblastech s vyšším výskytem promoření touto infekcí (tj.povodí řek, střední a jižní Čechy...) - tj. užívání repelentů, dlouhé kalhoty do přírody, "neválet" ve vyšší trávě.
Samozřejmě se vždycky poté prohlédnout a klíšťata pokusit se odstranit. Borrelie potřebuje čas, aby přelezla do slin klíštěte a poté do krve člověka - udává se alespoň 24 hodin přisátí klíštěte (+/-) nutných k přenosu infekce (pozor - to neplatí pro klíšťovou meningoencefalitidu - zde zásadní je v prevenci očkování! pro děti a seniory zejména!).
Prvním příznakem Boreliozy bývá "kožní vyrážka" v místě přisátí klíštěte, typicky vzniklá s odstupem 3-4 dní, nesvědí, zvětšuje se, na okraji je červenější, od středu bledne) - toto je první indikací k léčbě ATB (Doxycyklin 200 mg 1x1 na 14 dní). Poté je vhodný první odběr krve na výskyt protilátek proti boreliím a za cca 4-6 týdnů párový odběr k posouzení vývoje infekce.
Vyšší stádia se projeví zejména únavou, nevýkonností, postižením srdce, nervového systému, kloubů, kůže, očí...tyto mají své specifické léčebné a vyšetřovací postupy.
S pozdravem, neurolog