Přidat odpověď
Z čisté litiny (tedy železa s uhlíkem a obvykle křemíkem) se sice železo mírně rozpouští, ale je to anorganická forma železa a ta se vpodstatě nevstřebává. Ještě jakž takž se může trochu vstřebávat chelované, ale čisté ionty železa jsou jako zdroj železa naprosto nevýznamné, i kdybys chroupala litinové piliny. Ovšem jsou celkem významné jako katalyzátory redox reakcí, které mohou produkovat volné radikály a tímto způsobem mohou poškozovat žaludeční sliznici, zejména v kombinaci s vitamínem C.
Jinak ovšem vit. C zvyšuje vstřebávání organického železa, takže tam se naopak tato kombinace doporučuje.
To, co chceš dělat, je nesmysl.
Vstřebává se organicky vázané železo - hemové významně více než nehemové (tj. živočišné výrazně více než rostlinné).
Kyselými potravinami urychlíš hlavně oxidaci - tedy rezivění. Pojídání rzi, tedy oxidů železa, nemá žádný zdravotní smysl. A navíc právě v kyselém prostředí se zvyšuje stabilita vitamínu C a tak se zvyšuje riziko tvorby volných radikálů pomocí iontů železa.
Pokud budeš používat skutečně kvalitní čistou litinu bez příměsí a snažit se ji "jíst", tak si tím vůbec nepomůžeš, potenciálně uškodíš. Pokud budeš používat litinu s příměsí, tak si urychlením jejího rozpouštění můžeš do těla dostávat v nadlimitním množství tu příměs, kterou obvykle bývá nějaký ne úplně prospěšný kov (mangan apod.).
Předchozí