Přidat odpověď
https://www.abctehotenstvi.cz/txt/plodnost-u-zeny-zacne-klesat-uz-po-tricatem-roce-veku
Text vznikl ve spolupráci s primářem centra asistované reprodukce klinického centra ISCARE MUDr. Jaroslavem Hulvertem
Jak tikají biologické hodiny
Z biologického hlediska je nejideálnější dobou pro početí období mezi 20.-30. rokem věku. Po třicátém roce začne plodnost u ženy pozvolna klesat. To znamená, že cílené početí nemusí být zcela bezproblémové. Každý rok v tomto směru pak pravděpodobnost na nekomplikované početí snižuje. Po 35. roce proces poklesu schopnosti otěhotnět u ženy začíná zrychlovat a po čtyřicítce je žena ve věku, kdy cílené spontánní otěhotnění může znamenat velký problém.
Vyšší riziko spontánních potratů
S přibývajícím věkem ženy dochází k problémům a chybám v dozrávání vajíček (oocytů). Tyto chyby ve velké většině znamenají početí plodu s geneticky abnormální výbavou. Většina embryí s chybnou genetickou výbavou se během prvních třech měsíců těhotenství přestane dál vyvíjet a žena potratí. Asi šedesát procent spontánních potratů u žen ve věku 35+ tvoří právě plody, u kterých bylo následně prokázáno chybné genetické vybavení (nejčastěji se uvádí, že jde o poruchu 15,16 a 22 chromozomu).
Část plodů i přesto, že jejich genetická výbava je chybná, se vyvíjí dál. V těchto případech jde nejčastěji o Downův syndrom (porucha v počtu 21 chromozomu), méně častými jsou Patauův syndrom (porucha 13 chromozomu) a Edwardsův syndrom (porucha 18 chromozomu) a syndromy související s poruchami pohlavních chromozomů X a Y.
Proč se tak děje
Pokud u muže věk na jeho schopnost zplodit potomka nemá téměř žádný vliv, u ženy tomu tak zdaleka není. Důvod v rozdílné schopnosti počít dítě u muže a ženy je dán především procesem tvorby a dozrávání jejich pohlavních buněk.
Tvorba a dozrávání spermií u muže (spermiogeneze) trvá zhruba 90 – 100 dní a probíhá během celého života muže. Díky tomu má muž i v relativně vysokém věku stále vysokou šanci bez problémů počít potomka.
U ženy tomu tak není.
První vývoj pohlavních buněk ženy - vajíček - probíhá již v období nitroděložního života. Na svět dívka přichází s několika desítkami tisíc nezralých folikulů, v nichž vajíčka postupně dozrávají a uvolňují se. Počet vajíček je definitivní a není možné ho nijak ovlivnit. Do fáze dozrání vajíčka tak, aby bylo připravené k oplození, však dojde jen několik stovek z celkového počtu, další vajíčka své zrání nedokončí a zanikají. V okamžiku, kdy vlivem věku dojde u ženy ke změně v hormonální činnosti, vajíčka přestanou dozrávat, vymizí menstruace a žena ztrácí schopnost otěhotnět.
Problém s otěhotněním ženy může souviset i se zdravotními problémy, které se vážou na věk ženy.
Předchozí