| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Notář s vámi fakt asi moc nebude probírat vaše rodinné vztahy. Buď přijdete s nějakou dohodou, nebo to rozřízne podle zákona.

Podle zákona - buď byl dům v SJM a potom opravdu matka má "zdědit" 3/4 domu a ty 1/4, nebo byl dům výlučně otcův (třeba ho dostal darem od svých rodičů...) a potom opravdu dědíte každá 1/2.

Dědickou dohodu můžete uzavřít jakoukoli, když se na tom domluvíte, tedy buď celý dům ty, celý dům ona, nebo na ty půlky... Tohle za vás nikdo rozhodovat nebude. Když se nedomluvíte, rozhodne notář podle zákona - viz výše.

Určitě tam s váma nebude řešit, jestli má a kdo z vás peníze na opravu střechy ani to, jestli spolu dokážete žít v jednom domě a tak.

Ani my to tu nerozhodnem, to musíš vědět ty, jestli tam obě bydlíte a hodláte bydlet, kdo z vás má kolik peněz (může mít), kdo z vás je schopen a ochoten se fyzicky starat - taky mám barák a vím, kolik peněz, času a energie to žere. Taky jak dlouho asi bude maminka ještě naživu, jestli ty tam chceš zůstat na furt atd. atd. atd.

Problém u spoluvlastnictví i u "věcného břemene" dožití je v tom, že na dům si v zásadě nemůžeš vzít hypotéku, kdybys třeba chtěla si půjčit třeba milion na opravu domu. S "věcným břemenem" to nikdy na zástavu vhodné nebude, u spoluvlastnictví byste to musely podepsat obě dvě.

Právně samozřejmě jde i dům rozdělit na "bytový dům" se dvěma právně samostatnýma bytama, ale to je jednak celkem drahá sranda a jednak u obvyklého dvougeneračního bytového domu dost nepraktické. To je taková ta tvoje idea, každý má svoji jednotku a o společné výdaje se dělíme...

Čili - kdyby se na to maminka dívala prakticky a ty bys v budoucnu nepotřebovala hypotéku a v tom domě chtěla zůstat, opravdu by bylo nejlepší přepsat to celé na tebe a jí tam nechat služebnost dožití... Ale k tomu ji nutit nijak nemůžeš. Nebude-li se na toto tvářit, tak holt nechat dědictví proběhnout podle zákonných podílů, právně budete spoluvlastnice a jak si to zařídíte v praxi - kdo bude co financovat a tak, už bude čistě na Vás... Nebo bych to neřešila teď, když je maminka možná v depresi ze smrti manžela, nechala bych to říznout dle zákona, však kdykoli v budoucnu může maminka na tebe svůj podíl převést i darovací smlouvou...

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 8-4= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.