| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Diva Baro, to, ze to deti delaji, ovsem nezalezi jen na tom, co jsou deti schopne, ale prevazne na okoli - ono hodne rodicu Micha z pohodlnosti nebo z jinych duvodu jazyky, takze deti povazuji vselijaka slova za cast jazyka, ke kteremu nepatri.

To je na dlouhou diskuzi.

Pracovala jsem s tem i detmi desitky let - deti v ruznem stadiu vyvoje jazyka/jazyku. Studovala jsem to/posleze si pribirala dalsi univerzitni kurzy behem let. Jednak teorie, tedy vysledky starsich vyzkumu, clovek po nejake te praxi chape dost jinak, nez kdyz to studuje a neprisel s tim jeste do styku. A jednak cte novejsi studijni literaturu a porovnava.

Tyhle deti nejsou vystaveny jenom "akademickemu pusobeni okoli", ale maji taky rodice, kteri hledaji rady od expertu a delaji to ci ono =ne vsichni vychovavaji vicejazycne deti stejnym zpusobem - nekdo se drzi dusledne "sveho" jazyka a nemicha, nekdo mluvi s ditetem podle toho, jak se to hodi (=aby rozumelo i okoli, nebo vubec michaji slova, nekteri rodice se drzi "noveho jazyka", ktery sami neohladaji, a posleze maji zajem sve dite ucit svou materstinu, atd atd atd). Treba moje 4 deti mluvi vsecky cesky, a deti mych znamych, kde oba rodice jsou Cesi, cesky nic moc neumi/michaji/ nechteji mluvit, a stejne to je i s zaky, ktere jsem leta ucila svedstinu jako druhou materstinu. Nektere deti pochazeji z kultur, kde dite ma poslouchat a nemluvit =ty deti svou materstinu posleze moc neumi (treba Vietnamci), a neumi ani novou rec, protoze nejsou z domova zvykle se ucastnit nejake konverzace.

Je toho hodne, co ma vliv na to, jestli dite zvladne nebo nezvladne, a patri k tomu i veci, ktere zas tak nak "jazykove" moc nejsou.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 9-2= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.