| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Tak jsem si znovu přečetla celou diskusi a musím se omluvit. Ano, byla jsem tvrdá, ale život bohužel tvrdý je a s některými lidmi se nemazlí. Já ze začátku nepochopila, že se tu asi nejedná o úplnou rodinu, ale rodiče té holčiny žili pravděpodobně odděleně a otec (asi) posílal výživné. Pokud to teda bylo takto a otec fakt netuší, která bije, nikdy neměl doma dospívající dítě a pokud ještě posílal na výživném pár šupů (čemuž bych se při současné výši výživného v tomto státě vlbec nedivila) a dneska se diví, co dítě stojí, tak se ani holčině nedivím, že chce pryč. Stejně půjde - pokud doteď bydlela ve městě a najednou se dostala na vesnici, tak stejně bude muset na střední školu nebo na učňák dojíždět. Takže bych to nějaký čas vydržela a pak bych prostě dojížděla nebo byla na intru.

Jinak dospívající děti mají spory s většinou rodičů, nejenom v tomto případě. Tady je to umocněno tím, že spolu (asi) nežili a každý z nich má jinou představu o životě.

A pro rejpaly, co mají dojem, že jsem postupovala stylem "když jsem kdysi musela já, tak ta taky": tak to fakt není. Jen jsem jí psala, co by měla udělat pro to, aby přežila. Že jsem musela tu a tam pracovat na poli? Hmmm, to je toho, z toho se můžou hroutit leda tak rozmazlení pražáci, co viděli fyzickou práci leda tak na PowerPointové prezentaci nebo v televizi. Moji spolužáci makali daleko víc. Já se třeba na setkání po 45 letech dozvěděla, že moje spolužačka chodila po vyučování za maminkou pomáhat v družstvu na pole. Jednou tam sice přišla, ale dost dlouho a ještě měla držky, tak ji maminka ohnula přes koleno, stáhla gatě a před všema ženskejma jí nasekala na holou. V jejích 12 letech! Pro mne naprosto nepochopitelné a nepřijatelné už tehdy, ale na vesnici prostě byla o dost přísnější výchova než ve městech a děti musely o dost víc makat, než děti městské.

A poslední postřeh: já jsem se už od nějakých 15 let musela zajímat o vlastní finance. Ze začátku, když jsem dostala stipendium, jsem ho odevzdala tetě, ale pak jsem si musela říkat o peníze. To se mi zdálo poněkud ponižující, tak jsme se dohodly, že já si celé stipendium nechám a budu si z toho hradit internát, obědy i dojíždění. Tetě se do toho moc nechtělo, přece jen nechtěla, aby mělo dospívající dítě k dispozici tolik peněz, aby nesklouzlo do partiček nebo ke chlastu. Mně to ale dalo velkou finanční svobodu a už v nějakých 16 letech mi došlo, co by mne stál chlast nebo cigarety, to jsem to radši dala do cestování a byla jsem schopná v 17 letech vyjet i za hranice, což tehdy zrovna moc obvyklé nebylo. A jak se mi ty znalosti o pár let později v praktickém životě hodily! V době, kdy spolužačky ukončily školu, dostaly první peníze a zakládaly rodiny, měla jsem už nekolikaletou praxi s řízením vlastních financí. Můj brácha je téhož názoru. Byla to škola sice hodně tvrdá, ale pro další život velice potřebná. I díky tomu jsem pak přežila jako samoživitelka, které ex odmítl platit alimenty, uměla jsem se o sebe postarat.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 8-7= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.