Přidat odpověď
No, s těmi Vánocemi je to těžké.
Ty trávíš Vánoce se svou tchýní a zároveň se svými rodiči? A co jejich rodiče?
Myslím, že každá rodina to dolaďuje podle svého naturelu a situace - někdo tráví Štědrý den v úzkém kruhu a následující dva dny navštěvuje, někdo shromažďuje rodinu k sobě, někdo cestuje střídavě k různým prarodičům, někdo telefonuje nebo skypuje někam za oceán... My třeba drželi základní pravidlo "nikdo není na Vánoce sám", takže se organizovalo tak, aby tchýňka, můj otec a moje teta (všichni ovdověli dávno tomu) byli s nějakou částí rodiny, ačkoliv jsme nebývali všichni pohromadě... Pak bylo období s malými dětmi, kdy se začala rodina sjíždět u nás, což se udrželo...
Dobrých variant je hodně, špatné jsou tehdy, když se nehledá varianta co nejvíc vyhovující všem, ale někdo si urputně z moci v rámci rodiny prosadí svoje. A pak může klidně být špatnou variantou i široký okruh rodinný, z kterého se většina rozjíždí domů vyšťavená a s hrůzou z příštích Vánoc, i klidné Vánoce ve dvou, když se nikdo ani nestaví, ani nezavolá.
Odstřihávání je kapitola sama pro sebe, v extrémních případech je to asi nutné, ale v méně extrémních (kterých je 95% i v rámci různých konfliktních vztahů imho) mi to vadí. Neexistují přece jenom varianty "nevidíme se nikdy" x "voláme si 5x denně". I nepříjemnou tchýni či snachu lze občas přežít bez újmy na zdraví, i když to nemusí být snadné.
Jo, a neděsila bych se předem. Syny vychováváš, mají tě rádi, je slušná šance, že je to úderem vyslovení "ano" nějaké snaše nepřejde. A taky je slušná šance, že snachy budou normální holky, se kterými si v něčem sedneš, v něčem ne, ale nějak spolu vyjdete.
Předchozí