Přidat odpověď
To s tou valorizací není špatný nápad.
Jak už to na diskuzích bývá, pravdu mají z části obě dvě strany.
1) Je pravda, že výše mateřské se posledních asi 12 nijak nepohnula. Sice stát před několika lety nabídl možnost čerpat určitou sumu za libovolnou dobu, ale když si 220 000 rozpočítáte na 3 roky (protože dvouleté dítě do školky nedostanete, tak většinou ani jinou možnost nemáte), tak vám vyjde 6 111 kč. Takže žádné navýšení se ve skutečnosti nekonalo. Zato mzdy za těch dvanáct let stouply výrazně. Zrovna tak náklady. Já byla na rodičovské v době, kdy se mi zvedla z 3 400 (asi, nevím už přesně) na 7 600 a na naše poměry a tehdejší ceny to byly krásné peníze. Takže si myslím, že nějaké zvýšení rodičovského příspěvky by se konat mělo.
2) Na druhou stranu mi vadí, že dlouhé roky se debaty na téma podpor rodiny omezují pouze na dobu rodičovské dovolené. Jakoby úderem čtvrtých narozenin dítěte péče o dítě končila. Vadí mi velmi, jak málo se mluví (a řeší) naprosto nulová podpora PRACUJÍCÍCH RODIČŮ VĚTŠÍCH DĚTÍ. Za dob rodičáku sice nebylo na žádné vyskakování, na druhou stranu malé děti stojí fakt pakatel oproti tomu, co následuje po nástupu do školy. Tam se už automaticky předpokládá, že rodiče bez problémů všechno utáhnou z výplaty. Jenže pro spoustu rodin je čím dál těžší všechno platit a na všechno vydělat, když naši zákonodárci řeší tak akorát to, jak aktivním lidem co nejvíc utáhnout opasky, co nejvíc z jejich výplat vytřískat, aby bylo na rozdávání všem ostatním. Máme jedno dítě, zdravé, chodící do spádové zš, hrající závodně sport (který oproti jiným sportům není až tak závratně drahý) a máme plné ruce práce všechno zvládat platit a otáčet se. Pokud člověk nespadá pod hranici životního minima, nemá na nic nárok, naopak, musíš všechno platit. Pomůcky do školy, poplatky, jízdné, výlety, lyžáky, kroužky atd. A tak by se dalo pokračovat ještě hodně dlouho. A s oroseným čelem sleduji nejrůznější nápady Hrabiše, odkud ještě těm co něco mají co nejvíc sebrat, pokud možno nenápadně a ještě to lůze podat tak, aby to vypadalo, že se jich to vlastně vůbec nedotkne.
Jak píšu v prvním bodě, myslím, že po dvanácti letech je úvaha o zvýšení rodičáku na místě, pokud ale na vyšší duchody a rodičáky zase doplatíme my ostatní platící blbci, co ještě nezdrhli za hranice, tak to je špatně. Peníze na vyšší rodičáky by se měly hledat a najít v černých dírách v systému, nikoli tak, že zase vezmeme klacek na platící blbce. Ať už zaměstnance nebo OSVČ.
Předchozí