| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Sociálně psychologický výzkumy, a moje vlastní zkušenost, i se sebou samým, říkají, že lidi mívaj většinou zkreslenou představu o tom, co dělaj sami pro ostatní a co ostatní dělaj pro ně. Maj tendenci svůj přínos zveličovat a přínos druhejch naopak snižovat. Tím celkem snadno nastává situace, kdy se rozběhne nějaká skupinová spolupráce a zanedlouho se rozpadne, protože většina má pocit, že svoje udělali a na řadě jsou druhý.

Dřív byli lidi opravdu víc závislí na vzájemný výpomoci, což ten efekt eliminovalo. Vzájemná výpomoc to nebejvala jenom dvoustranná, ale většinou vícestranná (A a B pomůžou C, kterej příště pomůže A a D atd.). Od černejch pasažérů, který se jen vezli, lidí dávali postupně ruce pryč, jinak spolupráce trvala, i černý pasažéři se museli občas chytnout za nos a vypomoct, protože u nich to už lidi brávali podmíněně. Ale jinak to podmíněný nebejvalo, nebejvalo to tak, že abych ti pomoh, chci vidět, žes pomoh ty mně nebo aspoň pevnej příslib, že mi pomůžeš. To by nefungovalo, takže lidi byli v podstatě okolnostma nucený dělat první krok bez příslibu, čímž se obrušoval ten efekt popsanej v úvodu. Je to zjednodušený, ale celkem univerzální, samozřejmě do toho často vstupuje společenská hierarchie, kdy ti dole reálně dělaj víc a dostávali míň a ti vejš zas dělali míň a dostávali víc. Kromě řady indiánskejch etnik, což je moje záliba, takže mám celkem přehled (ze zápisů indiánů samotnejch i bělochů žijících mezi indiánama) to znám z antropologický literatury i z jinejch částí světa, sám jsem zažil na různejch místech na Balkáně, včetně jednoho dlouhodobýho terénního výzkumu, okrajově, pozůstatky toho jsem zažil osobně v zapadlý český vesnici, kde jsme několik let žili.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 7+2= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Komerční sdělení

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.