| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Persepolis,

hezky řečeno.

Také vnímám rozdíl mezi hyperkorektností a respektem, a vnímám ho velmi podobně.

Respekt mi přijde normální a žádoucí, ale hyperkorektnost mi přijde pokrytecká, přesně z toho důvodu, co říkáš.

Při respektu si o tom druhým nic ošklivýho nemyslíš, i když je jinej než Ty. Z toho zcela samozřejmě plyne i to, že nemáš ani potřebu se o té jeho jinakosti jakkoli hanlivě zmiňovat, protože ji jako nic hanlivýho nevnímáš. Takže kdyby byl Tvůj kamarád třeba cikán, tak nebudeš mít potřebu to zmiňovat o nic víc, než bys měla potřebu zmiňovat, že jinej kamarád je třeba Fin, má kudrnatý vlasy nebo nosí modrý triko, protože bys ničemu z toho nepřikládala jinej než ten vyslovenej význam, kterej by s sebou nenesl žádnej hanlivej podtext. Ale zároveň by to znamenalo, že se nemusíš vyhýbat jako čert kříži tomu, abys vůbec kdy vyslovila slovo "cikán", stejně tak jako se nevyhýbáš vyslovení slova "Fin".

Za korektní a žádoucí považuju, že i lidi, kteří ten respekt necítěj, jsou směrováni k tomu, aby se krotili. Sice to často stejně někudy na povrch vybublá, takže rasista si sice myslí "línej špinavej cikán", ale neřekne to, protože ví, že by to říkat neměl, místo toho řekne "nepřizpůsobivej spoluobčan" a spiklenecky přitom zamrká okem, aby to bylo každýmu jasný. To mi rozhodně nepřijde ideální, ideální by byl ten respekt, ale pořád je to lepší, než kdyby mluvil hnusně bez zábran.

No a hyperkorektnost je, že si i ten první, kterej přirozeně respektuje, musí dávat velkej pozor na pusu, aby z ní nevypustil slovo "cikán", a pokud to náhodou udělá, tak se na něj vrhne dav, kterej ho obrazně zlynčuje, a to mi už přijde nebezpečný.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 1+1+1= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Komerční sdělení

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.