Přidat odpověď
No, studovala jsem na té škole před hodně lety, ale i tehdy bylo obecně známo několik "vyhazovačů" (např. matka nedávného ministra spravedlnosti byla jedna z nich). Říkalo se, že když ráno před státnicemi skupina studentů pozvaných na dopoledne zjistila složení komise, kde se sešli třeba dva takoví, tak jich 5 ze 7 uteklo z budovy a volalo z budky před školou na studijní, že jsou nemocní, omlouvají se, nemoc doloží lékařským potvrzením ... A syn nedávno přinesl z jejich gymplu školní časopis, kde vyšel příspěvek bývalého studenta školy, nyní studenta druhého ročníku PF UK, kde popisoval své dojmy ze studia (nejvíc se mu líbí, že se tam nemusí skoro chodit a že byl s některými vyučujícími v hospodě) a velké rozdíly mezi nároky zkoušejících (tj. včetně výskytu "proslulých vyhazovačů) tam uvádí. To, že je někdo "obecně známý jako dobrý student" ovšem určitě neznamená, že nemůže být "vyhozen" spravedlivě a navíc na právech je v ročníku tolik studentů, že pochybuju, že je tam vůbec někdo "obecně známý" jen podle výsledků studia. To musí spíš být nějaký aktivista, kverulant nebo podobně výjimečná osoba, aby ho "obecně znali" vyučující.
Samozřejmě je škoda každého života, ale na druhou stranu, zabít se kvůli jedné zkoušce asi není adekvátní a nejspíš ten člověk musel mít potíží v životě víc a nevinila bych jednoho člověka, i kdyby ho snad náhodou od té zkoušky vyhodil nespravedlivě.
Na druhou stranu, když nad tím přemýšlím, tak se divím, že vlastně se nikdy ty celkem velké rozdíly mezi požadavky jednotlivých zkoušejících (které musely být evidentní při porovnání výsledků zkoušek) nikdo asi neřešil (za nás se to myslím bralo ve smyslu "tak to je a takový je život", nepamatuju se, že by někdo proti tomu organizoval nějaké protesty nebo tak). Přeci jen to jsou "státní zkoušky" a měly by mít nějaký standard ...
Předchozí