| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Porůznu se s mladejma Polákama potkávám třicet let na cestách, hlavně se stopařema, mladejma teda v tom daným čase. Pravidelně se ke mně přátelsky hlásili, zdůrazňovali, jak jsme si blízký, jedinej rozdíl je v tom, že před těma dvaceti třiceti roky většinou nabízeli mluvit polsko-česky, že se určitě domluvíme, že přece spolu nebudeme mluvit německy, případně anglicky. Dneska většinou nabízej angličtinu a taky ji často velmi dobře uměj. Mladejch polskejch stopařů poznávajících Evropu je posledních deset let víc a víc, jsou příjemný, přátelský a otevřený poznávání. Naopak Čechů je mám pocit furt stejně jako kdysi a jsou to spíš jednotlivci, zajímavý či roztomilí exoti, od dob, kdy jsem bejval roztomilým exotem já sám, se změnilo málo. Ale co je podstatný: ti Poláci, o kterejch mluvím, byli z celýho Polska, ovšem jen z větších měst. Takže venkov, zvlášť víc na východ, bude jinej.

Třeba Rusů, co vím, u nás žijou tři skupiny, z toho dvě poměrně vyhraněný. První z nich jsou "tradiční" Rusové, zdůrazňující svou ruskost a vlastenectví, někdy až nepříjemně, nacionalisticky, některý dávaj najevo i nadřazenost, rodiny maj patriarchální, ženský s výrazným make-upem a v drahejch kožiších atd. Pak jsou tady taky "západníci", který Rusko opustili vědomě, Rusko většinou pořád milujou, ale jako místo, kde vyrostli a kde se cejtili doma, u nás (nebo jinde na Západě) je láká to, co Rusku schází: svobodomyslnost, trendy, cestování, poznávání, jsou mezi nima třeba i punkeři, vyznavači různejch hudebních stylů, který v Rusku nezapadaj atd. A pak je taková nevyhraněná skupina lidí, co jsou patrioti (často i výrazný lokálpatrioti), oceňujou, co je u nás (na Západě) dobrýho, hlavně co se týče pohodlnýho životního stylu a životního standardu, a zas si chráněj, co je podle nich dobrýho na Rusku a ruským způsobu života. Takže podle mě se nedá říct: Rusové jsou takový a takový. A to je jen malej vzorek.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 1+1+1= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Komerční sdělení

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.