Přidat odpověď
Lenko,
literaturu k tématu jsem žádnou neprostudovala v tomto ohledu nemůžu poradit. Mám jen osobní zkušenost, cestu pokusů a omylů a pak doporučení od odborníků, které jsme navštívili.
Byla jsem s dcerou v PPP (ze samých jedniček na ZŠ slítla na trojky na 8G) a pak absolvovala vyšetření na neurologii, docházela na dětskou psychiatrii a odtamtud si odnesla pár doporučení pro řešení obou problémů (tj. poruchy pozornosti a sklonu k úzkostem), která neuškodí ani standardnímu člověku: Strukturovat den (čas na práci, čas na povinnosti, čas na zábavu, nedávat víc úkolů najednou, nepřetěžovat, být důsledná v požadavcích, nekřičet, chodit na procházky a sportovat (vyčistit si hlavu a unavit se), chodit brzy spát (humorné u dítěte, které má vrozenou nízkou potřebu spánku a bez tlumeného světla donedávna nedokázala usnout), hodně si povídat, tulit (dcera je kontaktní). Spoustu z toho člověk dělá intuitivně i bez doporučení lékařů a sama jsem přišla i na další - dceři od školkového věku pomáhalo kreslit si na papír, co se jí v noci zlého zdálo. Do detailů, tak, jak s věkem líp a líp kreslila. Pak jsme si o tom povídaly (kreslila rakve, kostlivce, později upíry, zombie) a papír nakonec spálily nebo roztrhaly na malinké kousíčky a vynesly z bytu a vyhodily. Jsem ráda, že mě to tehdy napadlo, protože jí to opravdu pomáhalo, sny se přestaly vracet. Zrovna tak jí pomáhala a pomáhá její kočka, kterou máme o rok déle než dceru a která s ní byla doslova od kolébky. Odmalička dceru hlídá a spí s ní v posteli. Vycítí, kdy jí není dobře, lehne si na ni a přede a přede.
Psychiatrička navrhovala ritalin - ten jsem odmítla. Dcera dostává jen Magne B6, a pokud nemůže usnout, Novopassit. Teď jí je 13 a zlepšuje se oboje - udrží pozornost i u méně oblíbených předmětů a činností, tomu, co ji baví, se dokáže věnovat hodiny v kuse, našla si ve škole blízkou kamarádku a s probíhající pubertou se zlepšily pozornost, spánek a zmírňují se i úzkostné stavy.
Předchozí