| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Četla jsem to před x lety a líbila se mi. Zrovna včera jsem koukala v Brně na "Mendláku" v klášterské zahradě na pamětní desku pochodu do Pohořelic a na román vzpomínala. Tučková má v knihách spoustu místních reálií, řazených do různých dob. To na ní oceňuju. Čtenář se dozví velké množství faktů. Forma je slabší, ale pro mě osobně není tak důležitá. Nemám z jejích knih pocit, že by v nich byli hodní Němci a zlí Češi(na Moravě/Slezsku je otázka národnosti ještě komlikovanější). Mužská proněmecká část Gertiny rodiny jsou záporáci. Mnohé Němky jou hašteřivé báby,v "bohyních" je největší haljz sudeťák - nácek - estébák. Tučková neškatulkuje, naopak, snaží se vysvětlit, jak moc propojení a komplikovaní jsme.Že se jedna holka cítí být Češkou/Moravankou(?) a její bratr Němcem. Že nejvíc konfidentů STB se rekrutovalo z lidí (sudetských Němců), kteří měli na krku nějaký ten válečný zločin (byli snadno zpracovatelní kvůli své minulosti). Že Němec z Brna a Němec(Rakušák?) z morvsko-rakouského pohraničí může mít jiný status...
V knížce mi bylo líto těch děcek, protože nikomu nic neudělala. A pak ještě vinařů, co odešli od půdy, kterou za x století piplali. A té vinné révy, o kterou se nikdo neuměl starat. A ubohého dobytka po sedlácích, který umíral ve velkém, protože nový majitel k nim nemá vztah a je mu jedno, že kráva zdechne.


Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 1+1+1= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.