Přidat odpověď
Je zásadní rozdíl mezi testováním diagnostickým a epidemiologickým.
Diagnostický test zjišťuje, KDO je nakažený.
Epidemiologický test zjišťuje, KOLIK a KDE je nakažených.
takže požadavky na design obou typů testů jsou naprosto odlišné.
Diagnostický test má vysoké nároky na přesnost (nízkou falešnou poz/neg), zároveň nemá takové nároky na rychlost a popř. i cenu.
Epidemiologický test má vysoké nároky na rychlost a nízkou cenu a menší na přesnost, zejména, pokud falešná poz/neg. jsou přibližně v podobném poměru. Může být dělaný dokonce i hromadně, neindividuálně- např ten test ze slin by v tomhle případě bylo možné dělat třeba ze slin 10 lidí najednou a tím jen zužovat třeba oblasti/zařízení, v nichž nějakcí nakažení jsou/nejsou a pak případně individuálně dotestovávat přesnějšími diagnostickými testy. Za mě by tohle bylo velice žádoucí třeba udělat screeningově ve všech zařízeních sociálné péče a ve všech školkách, když už tedy zůstaly otevřené.
Nakolik má Prymula promyšleno, jak ty epidemiologické testy provést, to neposoudím. Pokud by to ale bylo nějak vymyšlené (kdo přijde, plivne do zkumavky a jde pryč a třeba by pak testy ani nebyly vyhodnocované pro jednotlivce, ale pro cluster lidí, kteří toho dne byli na tom místě), tak by to mohl být velice účinný nástroj pro zjištění reálného stavu repidemie teď v čr a možnost některá opatření jasně zacílit, což by se ve výsledku mohlo i finančně vyplatit.
Předchozí