| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

monam, průměr vysvědčení (možná spíš maturitního vysvědčení, které už samo o sobě má určitou oborovou selekci) je pro přijímačky použitelný, pokud...

pokud:

Už jsem jednou použila srovnání pracovního pohovoru a přijímaček. Je potřeba za velmi krátkou dobu dost omezenými prostředky co nejlíp odhadnout předpoklady daného člověka pro danou práci/studium.
U pracovního pohovoru je šikovným nástrojem potom zkušební doba, která umožňuje delší a mnohem pečlivější zjišťování, jestli jo nebo ne.

U přijímaček se taková "zkušební doba" občas praktikuje, tím, že se do prváku nabere hodně lidí a prosévají se vlastně "celoročními přijímačkami", kdy během prvního ročníku končí.
Ale tenhle systém je hodně nákladný finančně a personálně a navíc je diskutabilní, jeslti je víc či míň košer vůči lidem, kteří se na tu školu hlásí, riziko, že budou mít u přijímaček špatný den, nebo to, že ten "prosévací ročník" jim sebere rok, který mohli uplatnit jinak. Těžko říci.

Ale pokud se VŠ rozhodne pro "prosévací rok", tak pak i hrubé a málo přesné třídění na základě vysvědčení může posloužit užitečně.

Prostě pořád to samé - záleží, co je cílem na konci toho třídění.

Je tu samozřejmě možné zvažovat i myšlenku, že by mohl kdokoli studovat cokoli zcela bez ohledu na své osobnostní předpoklady a pak selektovat lidi, kteří budou skutečně schopni splnit požadavky na výkon daného povolání, až zkoušmani získaných dovedností později. Ani tohle není úplně od věci a má to své zajímavé stránky, ale těžko by to mohlo z fleku přijít do stávajícího systému českého školství tak, jak je, vyžadovalo by to různou vícestupňovost (třeba i větší než jen bakalářskou...) a tak.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 1+1+1= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.