Přidat odpověď
Prosím tě, Pampelo, ve tvém textu je několik rozporů. Jednak "zcela nové typy léků" se zkouší i v ČR každoročně v množství desítek. A 44 tisíc dobrovolníků jsou právě účastníci klinických zkoušek, bez nich by klinické zkoušky nebyly provedeny u žádného léku nebo vakcíny. Tedy tvůj pojem "řádné klinické zkoušky" a jejich obava o ně je použita poněkud zavádějícím způsobem. Všichni účastníci klinických zkoušek jsou řádně informováni o bezpečnostních rizicích a pečlivě pravidelně sledováni zkoušejícími lékaři.
Nevím, proč sem pleteš vrozené vývojové vady miminek - právě z minulých nešťastných zkušeností, kdy lék měl vliv na vývoj plodu, jsou ze všech klinických zkoušek vyloučeny těhotné ženy a pečlivě se dbá, aby ani během zkoušení neotěhotněly.
Virus Zika - no to nevím, co ten má společného s klinickým zkoušením vakcíny. Některé viry zkrátka způsobují vvv plodu, je jich popsáno několik.
Pokud ti jde o vedlejší účinky, tak ty jsou posuzovány podle přísných pravidel a každá klinická studie má ustanovenou nezávislou hodnotící komisi, která pravidelně vyhodnocuje všechny nežádoucí příhody u účastníků zkoušek a vyhodnotí-li jakékoli bezpečnostní riziko, patřičně na to reaguje. Můžeš být v klidu, že většina nežádoucích reakcí je podchycena již v prvních fázích zkoušek, ve třetí fázi (tj tato, s větším množstvím účastníků) nebývá závažného charakteru a reaguje spíše na individuální sklony nebo kondici daného pacienta. Spíše se mohou objevit mírnější reakce na lék, které statisticky vyhodnocují a jsou pak uvedeny v příbalovém letáku.
Předchozí