| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

V klidu, já byl ve druháku na FEL ČVUT a chtěl jsem si vyzkoušet elektrický oblouk. (Už jsem měl za sebou vypálené stopy v prstě od elektřiny při výměně nějakého vedení pod proudem.)

Tak jsem vzal prostě tuhy od krajónů, změřil jsem jejich odpor a zapojil jich do série dostatečné množství na porcelánovém nádobí, aby proud ze šňůry ze zásuvky 240V/R (odpor sady krajónů) byl cca 10 A - čili to nevyrazilo hned pojistku a jističe. Zapojil jsem to, zkusil mezi špičkami krajónů vytáhnout oblouk (držel je izolovanými svorkami) a vůbec mne nenapadlo, kolik se bude pálit na těch "odporech" výkonu - 2,4 kW. Ty krajóny se okamžitě rozpálily do ruda a vzápětí vzplanuly, protože vedle uhlíku v nich byly i nějaká plnidla, či co. Možná chytl i ten uhlík.

No výsledkem byl čoud v bytě, skoro roztavené přívodní dráty, původně k voltmetru, na lince, vypálené stopy na talířích a sada velmi tvrdých krajónů, se kterými se dal papír spíš řezat, než na něj psát... Že nechytla linka bylo jen kvůli tomu, že jsem to pro jistotu dal na porcelán a ne na prkénko...

Jako dítě tak 6-8 mne strašně zajímal světlík vedle záchoda, kam měl záchod okénko. Původně v tom světlíku jezdila protiváha výtahu, když rekonstruovali prvorepublikový výtah, tak ji jenom uřízli a nechali tam dolů spadnout lana. Takže jsem se tam chtěl podívat a nenapadlo mne přivázat třeba baterku na špagát. Ta byla někde uklizená. Místo toho jsem vždy vzal kus toaleťáku a hodil ho dolů zapálený. Pak jsem zjistil, že ten polyethylen od toaleťáku dělá krásné hořící kapky a kapal jsem ho dolů. Až to tam jednou chytlo... Naštěstí to hořelo jen chvíli, ale čoudu z toho bylo. Lidi se pak ptali, kdo to udělal, ale asi si mysleli, že tam někdo hodil vajgl. Navíc dole byla kotelna a z té šel někdy taky čoud. Taky jsem na záchodě zapaloval zbytky svíčky na svícínku, a pak tam strkal další a další knoty z toaleťáku, až se ten parafín začal vařit a vznikl sloup ohně. Zkusil jsem do toho nalít vodu, a bylo to ještě horší, pak jsem to nějak slil do záchoda a zbytek uhasil. Na zdi byla velká černá šmouha, kterou jsem pak vydřel papírem. Nechápu, že si toho rodiče nevšimli. Ale už měli těžké konflikty a asi je to nezajímalo.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 7+2= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.