Přidat odpověď
Nejdřív je potřeba vymezit pojmy farmakolog a farmaceut. Tohle cituji z wiki:
Farmakologie, jakožto biomedicínský vědní obor, se zabývá výzkumem a charakterizací chemických sloučenin vykazujících jakékoli biologické účinky a objasňováním buněčných funkcí ve vztahu k těmto sloučeninám. Naproti tomu farmacie je zdravotnická profese, která využívá poznatků a principů farmakologie v klinické praxi (jedná se jak o přípravu a výdej léčiv, tak o klinickou péči o pacienty). Základním rozdílem mezi těmito obory je tedy přímý kontakt s pacientem a péče o něj na straně jedné (farmacie) a vědecký obor zabývající se výzkumem na straně druhé (farmakologie).
Klinicky farmaceut pracuje ve zdravotnickém zařízení a přímo s pacienty. Vyhodnocuje lekove interakce, pomůže stanovit dávku léků třeba s ohledem na další medikaci, funkci ledvin.
Farmaceut v lékárně zase ovládá technologie přípravy léků atd.
Mám kamarádku, která je magistrou farmacie, má doktorát z farmakologie a teď si dělá další z klinické farmacie. Má lékárnu, ale práce u lůžka ji velmi baví. V rámci své praxe chodí za našimi pacienty, účastní se vizit, konzultovat s ní můžu i o víkendu. Je to obrovsky uzitecna pomoc.
Předchozí