Dávám odkaz na
článek.
Pro ty, kteří si myslí, že ve škole se děti nenakazí.
Pro ty, kteří vědí, že jo a že hygiena funguje naprosto příšerně a pokyny jsou losovány asi z klobouku.
Konečně o tom šíleném nezvládání systému trasování a testování ve školách někdo napsal. Doufám, že se metodický pokyn hlavní hygieničky změní.
"V Dolních Břežanech minulý týden onemocněla učitelka žáků 1. třídy, kteří do školy chodí prezenčně. Test potvrdil, že je učitelka covid pozitivní. „Ředitelka zavolala na hygienu.
Na hygieně jí řekli, že nemá nic dělat, že stanovisko hlavní hygieničky prý je, že když mají děti roušky, tak není třeba nic řešit,“ popsal Věslav Michalik (STAN), starosta Dolních Břežan, co po potvrzení nákazy následovalo.
Ředitelka přesto z vlastní iniciativy obvolala rodiče a požádala je, aby s dětmi zašli na antigenní testy. Už během víkendu pak dostala informaci, že
z 9 otestovaných dětí bylo 6 pozitivních. Podle starosty Věslava Michalika případ ukazuje na to, že pravidlo „s nasazenou rouškou nejde o rizikový kontakt“ nemusí vždycky fungovat."
A stanovisko hygienické stanice?
"Mluvčí středočeské krajské hygienické stanice Dana Šalamunová naopak upozorňuje, že v tomto konkrétním případě sehrály roli i nepřesné informace od ředitelky. Podle mluvčí nejprve hlásila hygienikům, že žáci měli během pobytu ve škole roušky řádně nasazené, později ale připustila, že ne všechny děti měly ve škole roušky vždy na sobě."
"Ředitelka základní školy v Dolních Břežanech Iva Fischerová ale tvrdí, že není pravda, že by svoji výpověď upravila. „Mluvíme o prvňácích, kteří tam jsou spolu pět hodin a je jich tam 24. Roušky sice používají, ale lezou po sobě jako koťátka,“ tvrdí ředitelka, podle které je to vina zejména metodického pokynu, který vydala hlavní hygienička Jarmila Rážová."
Od začátku si myslím, že roušky nemají sloužit jako důvod k neotestování lidí/dětí, kteří se setkali s nakaženým, ale jako další nástroj k zamezení šíření nákazy. Spolu s testováním a trasováním.