Přidat odpověď
ctvrtka já nepsala, že to je vědecká studie, tak se nemusíš kácet. Studie účinnosti různých druhů materiálů už byly loni. Teď je zajímavé vědět, jakou konkrétní značku respirátoru si vybrat. Které fungují a které ne. Testy prováděla profesionální laboratoř.
"Začněme zkouškami filtračních schopností. Respirátory jsme vystavili proudu parafinových částic o velikosti od 0,12 µm až pod 2,46 µm. Nejmenší z nich simulují nejjemnější aerosolové částice, přičemž kapénky do 0,15 µm svou velikostí odpovídají částicím viru SARS-CoV 2. Větší částice zas napodobují kapénky, které člověk šíří kolem sebe. Rozsahem částic jsme se tak pokusili pokrýt obě možnosti šíření viru: kapénkovou infekci i vdechnutí aerosolu obsahujícího virové částice, který se vznáší ve vzduchu. Ve výsledkové tabulce jsme výrobky seřadili podle klesající účinnosti filtrace nejmenších částic do 0,2 µm."
"Nejvyšší nároky jsme kladli na respirátory třídy FFP3. Požadovaného 99 % záchytu 0,6µm částic dosáhly všechny. Vůbec nejlepší výsledek (99,96 %) ukázal 3M Aura FFP3 s ventilem. Exceloval i při filtraci nejmenších částic, kterých dokázal zachytit 99,9 %. Přes velmi dobré výkony bychom si však do uzavřeného prostoru respirátor s výdechovým ventilem nevybrali. Důvodem je fakt, že chrání pouze svého nositele při nádechu. Konkrétně značka 3M s ventilem při nádechu zachytí 99,9 % nejmenších částic, při výdechu to však je pouhých 55 %. Příliš tak nehledí na okolí nositele."
zdroj: dtest
Předchozí