Přidat odpověď
U nás doma myslím žádné večírky mládeže za mé přítomnosti neprobíhaly. Jako jo, občas někdo přespal, ale vzhledem k velikosti bytu tam na žádné tajné popíjení snad ani dojít nemohlo, i když... kdo ví.
Ale mám zkušenost a názor jako byvší pedagog volného času dětí a mládeže, kdy mi rodiče svěřovali děti ve věku 12 - 18 let pravidelně, často, i na delší pobyty než jednu noc.
Brala jsem to tak, že i když se jako profík a zákonně odpovědná osoba opravdu snažím,
nemůže si žádný soudný rodič myslet, že děti lze beze zbytku uhlídat.
Jako jo, batole uhlídáš, musíš, je pod dozorem stále - i ten zadek mu musíš utřít, takže se nezašije nikde. Ale 15+?!? Nelze.
Měla jsem štěstí na poměrně fajn děti, které si cíleně na akce alkohol nevozily, jen jednou jsem zabavila lahev vína. Občas se mi mládež opravdu někde lehce napila (pořídili na místě, přidali se ke starším...), ale ne moc, ne s viditelnými následky. Až (jen?) jednou byli chlapci (16 - 17 let) neurvale a zle opiti obyvatelstvem vsi, po které na závěr velikonoční lyžařské akce šli pomlázkou.
Nikdy mě žádný rodič k odpovědnosti nehnal, ale ta pomlázka byla jedním z důvodů, proč jsem se po MD-RD již k téhle práci nevrátila. Tedy nesla jsem to jejich opití těžko, hlavně jako určitou bezmoc. Rodičům jsem to nehlásila, po návratu (delší cesta a v jejím průběhu hodina dvě větrací procházka v přírodě) vypadali chlapci jako po většině delších akcí - tj. hodně unaveně.
U mých vlastních dětí jsem v tomto věku již věc brala jako jejich boj. "Dozor" bych k odpovědnosti nehnala. Vyrůstaly ale ve specifiké sportovní partě věkově smíšené včetně dospělých, kterých byla na "večírcích" (dost se jezdilo po soutěžích, seminářích...) tak polovina, byly zvyklé na to, že se pije, někdo hodně, a ten je pak hnusnej, směšnej, zvrací, a druhý den není schopný ráno naklusat na trénink. Prostě věděly, do čeho s alkoholem jdou, a šly tudíž opatrně...
Předchozí