Přidat odpověď
Okolíku,
já si myslím, že je to tím, že lidi nejsou blbci. A že se o sebe dokážou postarat. Loni v létě jsme měli zamluvenou dovolenou s našimi kamarády (kolem 70ti let, cukrovka, dvojitý bypass atd.). Nebyli jsme na sebe vázaní, měli jsme zamluvené nezávisle hotely a měli jsme nezávislé plány - takže jsme to nechali na nich, jestli se teda přidají nebo ne. Přidali se. Jezdili jsme v jednom autě, jedli jsme po restauracích, používali výtahy v hotelu... ale v "těsných" místech byly nasazené roušky, oni měli desinfekci na ruce a desinifikovali si ruce (takové to třeba po nasednutí do auta, po usednutí v restauraci, po příchodu na pokoj v hotelu atd.). Do restaurací jsme chodili dřív (kolem půl šesté, před večerním návalem), do některých míst oni nechodili (z narvané cukrárny jsme jim zmrzlinu přinesli ven, do muzea s námi nešli). A nepadli mrtví k zemi, od té doby byli u nás doma dvakrát na několikadenní návštěvě - teď ta poslední teda už po očkování.
IMHO - chovali se zodpovědně a přiměřeně situaci, bez ohledu na to, co jim kdo "nařizoval". Chodili na slunce, veselili se s přáteli a rodinou, jsou aktivní, spokojení - neriskovali místa typu uzavřené muzeum nebo narvaná cukrárna a např. po jízdě výtahem si desinfikovali ruce, v místech, kde se nedalo dodržovat odstup, tak používali roušky atd. S další známou jsme se nedostaly dva měsíce na kafe, protože napřed byla pozitivní učitelka její dcery, pak jsme my měli celá rodina nějaký kašel - no tak jsme to odložily a měly kafe později, až když kolem nás nebyli žádní pozitivní / chrchlající / divně se cítící lidi.
Na druhou stranu, nařízený lockdown jednak produkuje lidi, kteří se na nařízení stejně vykašlou, popřípadě pro ně ta nařízení absolutně nedávají smysl a naopak jsou pro ně rizikovější. Prodavačka samoživitelka, která má děti povinně doma ze školy - děti chodí hlídat v době její pracovní doby riziková důchodkyně - pravda, děti nejsou ve škole, ale ta prodavačka je denně ve styku se stovkami lidí, v práci, v MHD atd. Kdyby její děti mohly chodit do školy, tka by to pro tu jejich konkrétní babičku bylo bezpečnější, než nechození do školy - protože ta rodina by si mohla vybrat / ohlídat, kdy se s babičkou uvidí a za jakých okolností (např. na vánoce, po testech)a nepotřebovala by babičku na hlídání dětí.
A kadeřnice na černo, která obchází x domácnostní s x lidmi v x různých životních pozicích a situacích, je imho mnohem nebezpečnější, než kadeřnice, která ve své provozovně dělá vlasy na objednání, vždy jedné zákaznici, s řádnou desinfekcí a větráním - kam na ní navíc může přijít kontrola z hygieny, tj. někdo to "hlídá".
Prostě ty nařízené lockdowny možná něco zachrání - ale pak zase generují jiné / nové / rizikové situace - lidi pařící na návštěvách v obýváku / garáži, kdy jsou v kontaktu s celou rodinou, používají jejich záchod, pijí celý večer z jedné sklenice, nevětrají (aby je nenapráskali sousedi)....
"Stát" by měl udělat prostor pro to, aby se lidi mohli chránit individuálně. Třeba dát školám volnější ruku pro úpravy rozvrhů (aby se méně stěhovalo, méně střídali učitelé atd.) a pro uznávání domácího vzdělávání - aby rodiny měly NA VÝBĚR, jestli chtějí / potřebují mít děti spíš ve škole nebo spíš doma. Podobně zaměstnavatelé, kroužky, sportoviště, restaurace, kadeřnice.... Jako fakt, když přestaneš s lidma jednat jak s nesvéprávnýma debilkama, tak to funguje. Děti dělají outdoorové sporty - mají možnost chodit na hromadné tréninky - nebo individuální. Za blbého počasí jsou tréninky "uvnitř" - a holt některé děti na vnitřní sporty nechodily, chodily jen když se bylo venku. Podobně třeba dítě nahlásilo, že má nemocného rodiče, tak dva týdny nepřijde.Ani v jednom klubu se covid nerozšířil, přestože v některých rodinách se vyskytnul.
Předchozí