| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Zaizo,
není tvou povinností dělat je šťastnými do vyčerpání. Oni se zjevně vůbec nenamáhají dělat šťastnou tebe - takže v tom není rovnováha.
A rozhodně nejsi na světě proto, aby tě manžel obviňoval ze ztráty svých klíčů. A dětem bych nějaké vyskakování si netrpěla už vůbec.
Já si myslím, že je na čase, abys pořádně bouchla a srovnala je do latě. Z mojí zkušenosti, manželé a děti mají skutečně pocit, že je vše OK, protože "se přeci omluvili" - a protože oni "nevidí" a necítí, jak moc ti tohle ubližuje a jak moc tě to drtí. ZNám případ muže, který se děsně divil, když mu přišly rozvodové papíry - on považoval manželčina vyhrožování za LEGRACI. Vůbec nepochopil, že ta žena to myslí vážně a že skutečně mají v manželství problém.

Začni tím, že si budeš "občůrávat svoje rohy" - prostě vymezovat hranice. I v maličkostech. Já jsem třeba zavedla pravidlo, že od ranní kávy vstávám pouze v případě požáru nebo tepenného krvácení. Děti si začaly zvykat, že pět minut před odchodem do školy hledají "červenou bavlnku a pět kaštanů" a že vlastně musí mít vyplněný nějaký formulář (který týden nosily v batohu) atd. - takže jsem zavedla, že školní věci se řeší nejpozději večer, ale ráno školu neřeším a půjdou bez pěti kaštanů a formuláře do školy. Štastnými je to teda fakt v tom okamžiku neučinilo - ale myslím, že to prospělo celé rodině - ráno nebyla dramata s hledáním bavlnky či údajů do formuláře - a děti se naučily, že je třeba mít trochu na paměti, co kdy potřebují do školy a pokud možno formuláře a požadavek na pět kaštanů vybalit hned ten den, kdy to dostanou zadané. A já jsem získala deset minut na ranní kávu, od které nemusím vyskakovat a můžu se trošku duševně připravit na celý den.
Od batolecího dětí měl manžel děti na starosti jedno odpoledne od chvíle, kdy skončil v práci až do večera (včetně večeře, mytí, ukládání atd.) a já chodila cvičit a s holkama na sklenku. Kupodivu to, že jsem je "nečinila imrvére šťastnými" jim prospělo - nakonec si všichni tyhle večery užívali - a já taky.
Dodnes si je musím občas postavit do latě a vymezit, co a jak bude doma fungovat podle toho, jak se mění podmínky a okolí a samoobslužnost dětí v závislosti na věku a čase.

ALe můžou to být i jiné věci - ale jde o to, aby RESPEKTOVALI oni to, že ty jsi taky člověk, který má nějaké své potřeby - a že když ti vyjdou vstříc v něčem, tak budeš pak schopná lépe fungovat (viz. u mě ta ranní káva - já prostě mám pomalý start a nesnáším, když se na mě všichni sesypou se vším jen co rozloupnu oči). U kamarádky to byla "doba hájení" po příchodu z práce. Mít možnost si po příchodu z práce sednout s kávou na deset minut na terasu a PAK teprve řešit to, že Pepíček dostal pětku, Mařenka potřebuje na zítřek červenou bavlnku, že bude potřeba pustit myčku a že protýká záchod a došly granule pro psa.
Jak tu někdo psal, najdi si něco, co "činí šťastnou" tebe - aŤ je to sport, ruční práce, zahrada, zvíře - a co si budeš dělat sama / pro sebe - aby to nabíjelo tebe a ne jen sloužilo rodině. A pokud máš pocit, že od rodiny potřebuješ utéct - udělej to - zamluv si víkend s wellness, jeď na festival s kámoškou, nebo se svými rodiči na chatu (já jezdím na lyže a na turistiku) - klidně i sama. Najdi si prostor, kde nebudeš jen "máma a manželka", ale kde budeš zase Zaiza.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 7+2= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.