| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Přidat odpověď

Marťasíno, jasně, v pohodě :)

No, a k tomu, co píšeš - Tvůj pocit, že Ti dané knížky daly něco důležitého, považuju za Tvůj autentický prožitek, a pokud to vnímáš tak, že Ti v nějaké těžké situaci výrazně pomohly, tak je to dobře.

Nevím přesně, v jakém kontextu se mě ptáš, jak může esoterika člověku ublížit. Jestli tím myslíš Tobě osobně, tak to já nemůžu posoudit, neznám Tě a ani to není v mé kompetenci.

V obecném smyslu takové to "nic mi nepomohlo, až přišlo najednou...duchovní objevné wow! A je to najednou úplně jiné!" hrozí spirituálním bypassingem.

Řada toho, co se schovává pod široký plášť pojetí esoteriky 2 - 3 (viz minulý příspěvek), má často barnumský efekt. Měla jsem k tomuhle tématu uložený hezký článek od Žižlavského a pak takové video se Sˇpokem a Vojtkem, kouknu se po tom.

V některých konkrétních případech hrozí i bezprostředně něco člověku, který se nechá utáhnout na současnou módu přehršle nabídek seberozvojových duchovních kurzů. Na to se tu kdysi někdo ptal, tak už jsem tu psala o dvou svých kamarádech, kde v jednom případě to tedy "ohrozilo a poškodilo" jen peněženku vytaháním opravdu velkých sum peněz v řádu nejdřív desítek, potom, co vím, už nízkých stovek tisíc, protože "už je rozvoj na cestě, ale potřebujete ještě dorozvinout xxx" a dotyčná přitakávala a kupovala další a další semináře, ženské kruhy, duchovní pobyty... no, ale kromě těch finančních ztrát (které unesla) ji to asi nijak extra nepoznamenalo. Jiný můj kamarád dopadl hůř, po jednom takovém duchovním pobytu skončil s akutním psychotickým stavem, zpětně z toho, co si vzpomínal a popisoval mi, tam kromě velmi zvláštních "duchovních praktik byly možná účastníkům podávané i nějaké drogy. Dopadlo to nakonec doufám dobře, už je to dva roky a je vcelku v pořádku.
Tohle se pochopitelně nestane každému, ale jsou to prostě praktiky mimo jakýkoli rámec, bez jakéhokoli dokládání kvalifikace, že dotyčný může používat techniky, které jsou u profesionálů v oblasti psychoterapie možné až po značné průpravě a s vědomím rizik... tohle všechno "ezo" se dá dělat na volnou živnost a dít se tam může leccos a cokoliv.

Předchozí 

Tip: Chcete uveřejnit zajímavou informaci také na hlavní straně Rodina.cz?
Autor příspěvku: Registrovaný
Do této diskuze mohou přispívat pouze registrovaní uživatelé.
Název:

Text:

Pokud nejste robot, odpovězte na otázku: 1+1+1= 
:-) ~:-D ~;) ~;(( ~:( ~k~ ~j~ ~f~ ~g~ ~Rv ~R^ ~s~ :-© ~l~ ~m~ ~n~ ~o~ ~p~ ~q~ ~2~ ~t~ ~v~ ~w~ ~x~ ~y~ ~z~ ~a~ ~b~ ~c~ ~d~ ~e~ ~h~ ~3~ ~4~ ~5~ ~6~ ~7~ ~8~ 
Pravidla diskuzí:
Je nepřijatelné vkládat příspěvky, které jsou neplacenou reklamou (chcete-li reklamu, kontaktujte redakce@rodina.cz), které jsou urážlivé, vulgární, rasistické nebo v rozporu se zájmy serveru Rodina.cz. Redakce si vyhrazuje právo takové příspěvky odstraňovat.

Přečtěte si pečlivě úplná pravidla diskuzí.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.