Přidat odpověď
Šiško ad mutace ....biochemik Trnka:
"To, co přináší minimálně částečně proočkovaná nebo částečně imunní společnost, protože to není jen o tom očkování, ale také o prodělání té nemoci, je nový selekční tlak pro virus. Vyhýbání se imunitě začne být pro virus výhodné, což v neimunní populaci výhodné třeba není. Takže ten selekční tlak tady je, nepochybně. Pokud by populace byla celá proočkovaná nebo z největší části proočkovaná, tak je riziko docela malé.
Při malé cirkulaci viru v proočkované společnosti je malá pravděpodobnost, že vznikne nová mutace, protože toho viru je tam málo. U lidí, kteří jsou očkovaní, tak i kdyby ho dostali, je množení viru mnohem kratší a mnohem menší. Riziko vzniku té mutace je tedy menší. Ale samozřejmě kdyby vznikla, tak pro ni bude výhodné, vyhýbat se imunitě.
V částečně proočkované společnosti máme - a zejména té, kde nejsou žádná opatření proti šíření viru nebo jsou velmi nedostatečná - máme v podstatě oboje. Máme docela vysoké riziko vzniku té mutace, protože virus se šíří a je tam dost lidí, kteří nejsou naočkovaní. Zároveň máme selekční tlak, který vlastně dává výhodu takovým variantám, které se imunitě vyhýbají. Takže v podstatě polonaočkovaná společnost je v tomto pohledu dost možná jako ta nejhorší varianta, dalo by se říct."
"...pokud by byla samozřejmě společnost úplně nenaočkovaná, tak pravděpodobnost vzniku té varianty, která by se vyhýbala imunitě, je ještě mnohem vyšší. Není tam zase ale ten selekční tlak, který by jí dával výhodu, aby se šířila - nebo je mnohem menší."
https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/podcast-vinohradska-12-cesko-koronavirus-covid-19-protiepidemicka-opatreni_2110150600_miz
Předchozí