Pokud se dobře pamatuju, měla tahle vakcína podobný účinek jako jedna dávka AZ. Ale ber to s rezervou, musela bych hledat zdroj.
Porovnávání vakcín podle studií před schválením není úplně přesné. Každou vakcínu testovali v jinou dobu (jiný aktuální stav pandemie). Tady je o tom článek. https://www.mediciproockovani.cz/proc-neni-dobre-porovnavat-vakciny-proti-covid-19/
Na webu Iniciativa sníh je srovnání Pfizer, Moderna a AZ:
Účinnost vakcín a Delta"Mezi 26. červencem a 8. srpnem 2021 byla varianta Delta dominantní v 26 zemích, které hlásily dostatečné informace z úplného genetického sekvenování pokrytí Deltou. Pokrytí je nyní na 92,5 %. Ze zprávy ECDC, ze které máme tyto informace, také vyplynulo, že i přes růst případů se snižuje počet hospitalizací. Na výzkumu tohoto tvrzení se intenzivně pracuje.
Původní až 94% ochrana vakcínou BNT162b2 od Pfizer-BioNTech proti Alfě B.1.1.7 je nyní vzhledem k převažujícímu pokrytí Deltou (indická varianta mutace odborně nazývaná B.1.617.2) změněna na maximálně možných 88 % po 3 týdnech od druhé dávky, po 90 dnech na 78 %. Moderna je na tom dle studie z Cambridge, Massachusetts s účinností na 76 % ovšem již po 14 dnech od 2. dávky. Vakcíny mRNA jsou na tom i přes jemné rozdíly s účinností podobně, tedy studie peer review spíše souhlasí se studií o účinnosti vakcín Pfizer. Hned za nimi následuje ChAdOx1 nCoV-19 tedy vakcína od AstraZeneca, kdy podle vědeckého článku z nature.com ochrana do 90 dnů pod náporem Delta varianty klesla na 61 %. Účinnost očkování klesá s oslabenou imunitou jedinců.
Rozdíl mezi očkovanými a neočkovanými je stále velmi výrazný."